Szkolenia. Kamera nie gryzie

Jak nakręcić program telewizyjny? Można nawet komórką. Trzeba tylko wiedzieć gdzie się obrócić, jak podłożyć głos, a potem wszystko zmontować. W darmowym programie na prywatnym laptopie. Da się? Jarek mówi, że tak.

 Pomysł chodził nam po głowie od roku. Skrystalizował się w busie w drodze na tegoroczne rozstrzygnięcie Local Press. Tam po raz kolejny okazało się, że materiały telewizji Tygodnika Podhalańskiego są bezkonkurencyjne. Dlaczego nie podzielić się tym, jak tworzyć dobre materiały niewielkim kosztem?

Miało być zupełnie inaczej. Jarek Jastrzębski, operator TVTP, w a także TVP Info, a wcześniej TVN zagadnął mnie czy nie planuję warsztatu dla “telewizorów”. Rzeczywiście kiedyś jeden z wydawców lokalnego portalu zagadnął mnie czy coś planuję, ale jakoś odłożyłem pomysł na później. Postanowiliśmy w końcu wziąć się za niego. W międzyczasie niestety, telewizja naszego znajomego wydawcy padła, ale temat pozostał.

Pierwsza wersja – zapraszamy ekspertów. Od dawna wiem, że podstawą sukcesu warsztatów dziennikarskich jest dobry ekspert. Pomysły typu uczymy się od siebie i dzielimy się doświadczeniami – nie mają szans. Większość myśli – czego nauczy mnie podobny amator jak ja? Stąd szukamy nie tylko dobrych trenerów, ale przede wszystkim ekspertów.

Jarek, który w telewizyjnym biznesie kręci się od kilkunastu lat od razu rzucił kilka nazwisk. Najlepiej, żeby był i operator i montażysta. I jeszcze zorganizować wszystko  w profesjonalnym studio, by każdy zobaczył jak się robi prawdziwą telewizję.

– No tak, tyle, że to chyba dwa kosmosy – przyznałem siedząc w telewizyjnym studio TVTP. Za plecami mam tło zrobione na kartonie, przed sobą piwniczne wnętrze i regały z archiwalnymi numerami Tygodnika Podhalańskiego. Przez dwa okienka wpada niewiele światła. Reżyserka, stół montażowy, profesjonalne kamery? To nie ta bajka.

Tym sposobem doszliśmy do wniosku, że nasi eksperci mogą opowiadać o rzeczach, które są zupełnie niedostosowane do realiów niewielkich, lokalnych telewizji internetowych.

I zmieniliśmy wszystko. Naszymi ekspertami będą Beata Denis Jastrzębska, dziennikarka TvTP i Jarek Jastrzębski, operator. Zajęcia będą w pensjonacie Willa Karpaty. Sprzęt? Ten, na którym pracują codziennie uczestnicy. czyli – wystarczy nawet smartfon i laptop.

Nie chcemy, by były to trzy dni opowiadania o tym “jak”. Przeciwnie – po garści praktycznych rad jak tanio zorganizować telewizję internetową, jak nagrywać i montować materiał, co jest niezbędne, by był on profesjonalny – ruszymy w miasto. Będziemy realizować krótki materiał z Zakopanego. Temat dowolny. Ale najlepiej, by nadawał się przy okazji do emisji w waszej telewizji czy na stronę. Może więc być coś o turystyce, gościach przyjeżdżających z waszych stron, porady sprzętowe, rozmowa z bacą, który opowie kilka kawałów o sobie. Potem zorganizujemy wieczorną kolaudację i długie, nocne o filmie Polaków rozmowy.

Uda się? Myślę, że warto spróbować. Czekamy w Zakopanem!

Sięgając po kamerę

Warsztat dla dziennikarzy i operatorów telewizji internetowych

26-28 marca 2014

Zakopane, Willa Karpaty, ul. Zwierzyniecka 8.

W cenę 500 zł. netto wliczone są koszty noclegów i pełnego wyżywienia. Dla członków redakcji zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych – 5% zniżki..

Formularz zgłoszeniowy: warsztatmedialny.pl

Liczba uczestników ograniczona. O uczestnictwie zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.