O mnie

Nazywam się Józef Figura. Dziennikarski warsztat, ciekawostki, spostrzeżenia dotyczące mediów i nie tylko – o tym piszę na blogu Warsztat Medialny.

Wiem, autorytetów jest mnóstwo, podręczników już znacznie mniej. Ale na mediach – jak na medycynie w naszym kraju zna się każdy.

Warsztat Medialny. Pali się, czyli jak napisać newsa

Za eksperta się nie uważam. Jestem za to praktykiem. I znam się na mediach lokalnych.

Warsztat Medialny
Z Local Press w ręku.

Nieoczekiwana, dziennikarska karta w moim życiorysie rozpoczęła się w 1996 roku. Mam więc w Tygodniku Podhalańskim 20-letni staż, parę drobnych sukcesów i kilka błędów za sobą. Wiadomo, na porażkach uczyć się najłatwiej, ale dlaczego na własnych?

Stąd proponuję Ci naukę na błędach moich, między innymi.

Do dziś mam przed oczyma pierwszy pożar, który musiałem “obsłużyć”. Płonął dom w  Nowym Targu na Oleksówkach, jednym z najwyżej  położonych przysiółków Stolicy Podhala. Samochodu jeszcze nie miałem. Taksówka dowiozła mnie do miejsca, z którego dalej jechać się nie dało. Pozostało mozolne podejście pod górę. Zrobiłem parę zdjęć, poobserwowałem akcję, zagadnąłem przypadkowego gapię i pobiegłem z powrotem, by wszystko opisać ze szczegółami. Gdy zasiadłem za komputerem zacząłem snuć swą opowieść. Od wprowadzenia w klimat, stopniując napięcie, by na koniec przejść do najważniejszego.

Podobało mi się. Nie wiedziałem jeszcze, że wszystko zrobiłem na odwrót, jak uczniak w szkole. Bo kto miał mi powiedzieć, że newsa pisze się zupełnie inaczej?

Mam też parę dziennikarskich sukcesów na koncie. Największy  to nagroda Local Press 2015 zdobyta za reportaż, “Dobro, zło i trzeci do szachów”. Były też wcześniej trzy nominacje do tego najważniejszego wyróżnienia dla dziennikarzy lokalnych. A także przedruki tekstów w tygodniku Angora między innymi Dom ćwierci miliona żądeł.

 

Warsztat Medialny. Trener czyli szkolenia aktywizujące

Warsztat Medialny
Warsztat w mołdawskim Vadul-lui-Voda

Rozpoczynało się nowe millenium, gdy Jurek Jurecki, wydawca Tygodnika Podhalańskiego wziął mnie na rozmowę. Zapytał, czy nie chciałbym zostać trenerem. Parsknąłem śmiechem, bo ze sportem jakoś nigdy  nie było mi po drodze. Ale okazało się, że chodzi o coś innego. Stowarzyszenie Wydawców Polskiej Niezależnej Prasy Lokalnej tworzyło właśnie grupę szkoleniowców, którzy mieliby prowadzić warsztaty dla dziennikarzy  z różnych zakątków kraju. A ponieważ czułem, że szefowi po kilku kolejnych wpadkach odmawiać nie powinienem – zgodziłem się ze stuprocentowym przekonaniem, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej szybko odpadnę. Nie odpadłem.

Dwuletni kurs pod okiem Krzysztofa Stanowskiego i Ewy Brachy z Fundacji Edukacja dla Demokracji szybko się skończył. I trzeba było zacząć działać.

Każda kolejna grupa, nowe szkolenie utwierdzały mnie w przekonaniu, że to świetny pomysł. Nie chodzi tu o mentorstwo. Warsztaty prowadzimy metodami aktywnymi.  Krzysiek wbił nam do głowy, by nie mówić dłużej non stop niż przez osiem minut. A reszta to ćwiczenia i wypracowywanie wniosków. Bo lista zasad poprawnego pisania nigdy nie wejdzie tak szybko do głowy jak wówczas, gdy opracują ją sami uczestnicy.

Przyszedł też czas na szkolenia na Wschodzie. Azerbejdżan, Tadżykistan, Ukraina, Mołdowa i Białoruś to główne kierunki. Szkoląc dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami, bo widzieliśmy, że nasi uczestnicy w swoich lokalnych gazetach przechodzą tą sama drogę co my wiele lat wcześniej.

Warsztat Medialny czyli szkolenia na każdą potrzebę

Warsztat Medialny
Szkolenia z kamerą w ręku. Zakopane.

W 2008 roku założyłem Warsztat Medialny – firmę szkoleniową, której głównym zadaniem jest prowadzenie szkoleń dla dziennikarzy i ludzi mediów lokalnych w Polsce. Nie rezygnowałem z pracy w Tygodniku Podhalańskim mimo, że zrezygnowałem z etatu. To wciąż moje podstawowe i najważniejsze źródło nie tylko utrzymania ale i zdobywania doświadczeń.

Warsztat Medialny to cykl szkoleń dla dziennikarzy.

Z Renata Gluzą (Press) w roli eksperta zorganizowaliśmy cykl z podstaw warsztatu dziennikarskiego oraz redakcyjnego.

Z Andrzejem Lange – kurs fotografii prasowej.

Beata Denis – Jastrzębska i Jarek Jastrzębski (TvTP) poprowadzili szkolenia dla dziennikarzy lokalnych telewizji internetowych.

Z Mariuszem Bilskim (KMB Practise) stworzyliśmy chyba najpopularniejszy cykl łączący typowe szkolenia biznesowe z zajęciami dla marketingowców gazet lokalnych. Mamy już stałych uczestników, którzy dopingują nas i ponaglają, by zorganizować kolejne szkolenie.

Nasze warsztaty to nie tylko nowa wiedza, ale i spotkanie towarzyskie.  Wbrew pozorom  to ostatnie jest bardzo ważnym efektem szkoleń. Wymiana poglądów, doświadczeń, nawiązanie kontaktów pozwala rozwijać się całym redakcjom. Po co wyważać otwarte drzwi? dzięki temu uczestnicy wyjeżdżają z gotowymi pomysłami na kampanie promocyjne, konkursy dla czytelników czy wzorami gadżetów.

Warsztat Medialny. Era blogera

Kolejnym pomysłem jest blog medialnie.info.

To sposób na utrzymanie kontaktu z  uczestnikami szkoleń. Także  mała pigułka wiedzy w cyklu Dziennikarski Warsztat. Moje refleksje i obserwacje dotyczące świata mediów. A wreszcie relacje z warsztatów i zapowiedzi kolejnych szkoleń.

Blog ma już sporą grupę subskrybentów, stałych czytelników i komentatorów. Mam nadzieję, że będzie się już tylko rozwijał. Wierzę, że i Ty będziesz częstym gościem na medialnie.info.

A ja? Gdzieś pomiędzy pisaniem reportaży do Tygodnika Podhalańskiego i tekstów na bloga – wykorzystam każdą okazję, by przygotować nowe szkolenie. Specjalnie dla Ciebie! Spotkajmy się! W Zakopanem albo gdzieś w Twojej okolicy. Czekam na kontakt!

Józef Figura

szkolimy@medialnie.info

Warsztat Medialny
Ja i warsztat pracy blogera.