Jak wyglądają szkolenia online BHP?

szkolenia BHP

Upowszechnienie internetu, pracy zdalnej i dostępnych w sieci źródeł wiedzy sprawiają, że coraz większą popularnością cieszą się szkolenia online. Szkolenia BHP nie są w tym przypadku wyjątkiem – także i je możemy znaleźć w zasobach internetowych.

Korzystanie ze specjalnych platform do przeprowadzania szkoleń z zakresu BHP sprawiają, że cały proces staje się bardziej dostępny, elastyczny i dostosowany do potrzeb na konkretnym stanowisku i każdego pracownika. Na czym dokładnie polega szkolenie online BHP?

1. Czym wyróżniają się szkolenia BHP online?

2. Jak wygląda szkolenie BHP?

3. Szkolenie online BHP w praktyce

Wybierając szkolenie online BHP zawsze należy zwrócić uwagę, czy są one opracowywane przez ekspertów z myślą o konkretnych profesjach i sytuacjach – obowiązuje to zarówno w przypadku instruktażu stanowiskowego, jak i przy szkoleniach okresowych BHP online.

Czym wyróżniają się szkolenia BHP online?

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są ważne w każdej firmie – nie ma znaczenia, czy mówimy o pracownikach fizycznych, o pracownikach medycznych czy o szerokiej grupie pracowników administracyjno – biurowych. Każda nowo zatrudniona osoba w firmie powinna przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przedstawiające podstawy tego tematu. 

W czasie takiego szkolenia wstępnego poruszane są tematy związane z ryzykiem na określonym stanowisku, z zasadami zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom oraz zalecanym zachowaniem w sytuacji, w której już dojdzie do takiego zdarzenia. To kwestia obowiązująca zarówno w przypadku tradycyjnych szkoleń stacjonarnych, jak i w przypadku bardziej nowoczesnej formy, jaką są internetowe szkolenia BHP.

To, czym wyróżnia się szkolenie BHP online to z pewnością elastyczność. Uczestnicy szkolenia mają dostęp do materiałów i treści o dowolnej porze i w dowolnym miejscu – wystarczy komputer z dostępem do internetu lub choćby smartfon. Pozwala to im powrócić do określonych partii wiedzy, nauki zgodnie z własnym tempem i pogodzenia jej z innymi obowiązkami. Z tej elastyczności wynikają również konkretne korzyści dla pracodawców – od tej pory zwolnionych z obowiązku gromadzenia pracowników w sali i angażowania instruktora za każdym razem, gdy trzeba przeprowadzić szkolenie wstępne dla osób nowych w firmie lub szkolenie okresowe w przypadku osób zatrudnionych już do tej pory.

Jak wygląda szkolenie BHP?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w każdych szkoleniach BHP – i tradycyjnych, i online – jest poruszany temat ryzyka i możliwych zagrożeń w pracy, a także właściwego reagowania na nie. Tematy poruszane w ramach programu niekoniecznie są wciągające, natomiast bardzo ważne. Nie ulega jednak wątpliwości, że forma szkolenia BHP online pozwala uatrakcyjnić proces edukacji.

Typowy kurs BHP składa się z dwóch części. Są to:

  • szkolenie wstępne,
  • szkolenie stanowiskowe.

Pierwszy wariant szkolenia ma charakter ogólny. W trakcie szkoleń wstępnych porusza się takie tematy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy, procedur obowiązujących w firmie, choćby tych dotyczących zasad ewakuacji. Druga część, zwana szkoleniem na stanowisku, skupia się na szczegółowym omówieniu środków bezpieczeństwa i procedur przypisanych do konkretnej funkcji w firmie. Nieco innego przebiegu muszą spodziewać się więc pracownicy fizyczni, innego – pracownicy biurowi, a jeszcze innego – osoby kierujące pracownikami.

W przypadku szkolenia BHP w formie e-learningu ten podział zostaje zachowany. Plusem jest możliwość realizacji treści zwykle zajmujących kilka godzin w dogodnym i zwykle krótszym czasie. Atutem formy online jest również sposób przekazywania informacji. Choć temat jest ważny i praktyczny, nie zawsze szkolenia tradycyjne okazują się wciągające. Wówczas z pomocą przychodzi opcja online.

Szkolenie online BHP w praktyce

Powyżej pojawiło się już kilka informacji odnośnie do tego, jak wygląda szkolenie online. Sprawa jest prosta: osoba zainteresowana ukończeniem szkolenia w tej formie musi jedynie zalogować się do odpowiedniej platformy, a następnie po kolei przejść przez wszystkie, bardzo intuicyjne i przyjazne, kroki. Materiały szkoleniowe są przygotowywane przez ekspertów specjalizujących się w temacie BHP, dlatego w przystępnej formie przedstawiają sprawdzone i istotne informacje, praktyczne wskazówki oraz zalecenia.

Wspomnieliśmy również o tym, że wielu uczestników odbiera formę szkolenia BHP online jako zdecydowanie ciekawszą. Dzieje się tak dlatego, że szkolący się ma do dyspozycji różnorodne formy: fragmenty tekstowe, prezentacje, wideo, grafiki i infografiki, quizy i testy sprawdzające. Angażująca i interaktywna forma nie tylko ułatwia działanie, ale również pozwala sprawniej przyswajać wiedzę.

Po zakończeniu takiego szkolenia, osoba uczestnicząca w nim wypełnia test, który stanowi podsumowanie wcześniej przekazanych informacji i pozwala ocenić zdobytą wiedzę. W przypadku wielu platform można także dodatkowo skontaktować się z ekspertem, który udzieli odpowiedzi na dodatkowe pytania i, w razie potrzeby, rozwieje wątpliwości, które ewentualnie zrodziły się w trakcie.