Pomilcz

Bez względu na to

jak bardzo będziemy się starali zaklinać rzeczywistość.

I ile ton kremów odmładzających

powcieramy sobie w twarz.

Umrzemy.

 

Jedni czekają na wielkanocne śniadanie, inni marsz do kościoła z koszyczkiem. Kolejni – komercja dociera i tu – poszukają zajączków i prezentów.

A jak wole ciszę Wielkiego Piątku. I zawsze ten dzień jest najważniejszy. I najpotrzebniejszy.

Bez względu na to czy ktoś jest wierzący czy nie. Czy pości, czy pójdzie ko kościoła, cerkwi, meczetu czy synagogi. Po prostu potrzebujemy dnia oswojenia z ciszą. Cierpieniem. Umieraniem.

Potrzebujemy refleksji nad życiem, którego nieodłącznym elementem jest właśnie śmierć. Przecież tego jesteśmy pewni, że kiedyś do tego momentu dojdziemy. Bez względu na to jak bardzo będziemy się starali zaklinać rzeczywistość. Jak wiele zrobimy sobie operacji plastycznych i ile ton kremów odmładzających powcieramy sobie w twarz. Umrzemy.

I pewnie teraz liczysz, że zacznę moralizować. O tym jak żyć, jak postępować, by na ten ostatni moment się odpowiednio przygotować i przejść go godnie.

Nie. Moralistów masz dookoła tysiące. Religijnych guru, coachów, mistrzów. Ja chcę cię namówić do chwili ciszy. Wyłączenia. Nie mów nic. Nie myśl nic. Nie rozważaj. Po prostu pomilcz.

I niech to będzie ten wyjątkowy moment przed każdą Wielką Nocą.

Co polecam zamiast tradycyjnych Życzeń!

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.