Teorie spiskowe czyli jak zostałem ekoterrorystą

teorie spiskowe

Lewacki tygodniczek znowu szczuje, a ty redaktorku jak zwykle łżesz – to wcale nie jest komentarz polityczny. A potem troll rozwinął swe teorie spiskowe.

Podpisał się nickiem “robo”, a pełna złośliwości tyrada miała pojawić się pod krótką wzmianką dotyczącą aktualnego stanu powietrza w Nowym Targu.

Czytaj: SMOG. Jest źle, było gorzej

Lakoniczna informacja o przekroczeniu parametrów zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu rozsierdziła czytelnika. Wyrzucił z siebie nie tylko złość, ale i całą teorię spiskową (pisownia oryginalna):

JAK ZWYKLE REDAKTORKU ŁŻESZ WG . światowego http://aqicn.org/city/poland/malopolska/nowy-targ–pl.-slowackiego/ jest 105 /było max 170 / i to tylko nieszkodliwego PM10
Lewacki tygodniczek znowu szczuje .
Tak sie odbywa manipulacja gawiedzią . Robią sztuczny problem zastraszają a potem jak gawiedz łyknie narrację zaciskają petle
NIE DAJCIE SIE OGŁUPIĆ
Tygodniczek od dawna skręcił w stronę gówna wyborczego . lewackie myślnie szkodzące ludziom

Teorie spiskowe czyli nieszkodliwy PM 10

“Sztuczny problem” jakim jest zdaniem “robo” smog pojawia się w sieci częściej. Być może w odróżnieniu od autora komentarza ja ten problem widzę codziennie i nie potrzebne mi są wskaźniki stacji monitoringu Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska ani mapy wygrzebane gdzieś w sieci. Co do “nieszkodliwości PM 10” też mam swoje zdanie, gdy tylko oddycham w drodze do redakcji mieszącej się w centrum Nowego Targu.

Teorie spiskowe mają się dobrze i padają zawsze na podatny grunt. Szczególnie jeśli się je odpowiednio przystroi i okrasi naukowym brzmieniem. I tak na przykład niedawno mogliśmy się dowiedzieć, że smog na zachodzie Europy jest większy od tego co mamy w Polsce. Zdaniem anonimowego autora portalu twojapogoda.pl – najbardziej skażone miasta są w tych krajach, które uważają się za najbardziej ekologiczne. Czego ma dowodzić mapa smogowa sporządzona przez samą Komisję Europejską.

Tyle, że pokazuje ona stężenie dwutlenku azotu – pochodzącego głównie z silników samochodowych. U nas ten wskaźnik wręcz ginie w zalewie pyłów węglowych.

To co krótko i potocznie nazywamy „smogiem” to złożona mieszanina różnych zanieczyszczeń. Jednym z nich – ważnym, ale bynajmniej nie najważniejszym – jest faktycznie NO2. Z punktu widzenia ochrony naszego zdrowia i życia zdecydowanie najbardziej istotna jest inna substancja: pył zawieszony PM 10, a zwłaszcza jego drobniejsza frakcja: PM 2,5 – przekonuje Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zapał godny komsomolca

Zawsze można każdy potwierdzony wynik podważyć. Bo przecież wszyscy wiemy, że są siły, którym zależy, by nam zaszkodzić. Na tej samej narracji nadają wciąż antyszczepionkowcy. I nie ma argumentów, które do nich trafią. Tak jak nie da się przekonać naszego “robo”, że pisze bzdury. W końcu to on obala tajemniczy układ i demaskuje moje lewactwo i ekoterroryzm. W dodatku kupiony za pieniądze. Pisownia – niestety – oryginalna:


Te wykresy to kłamstwo i manipulacja
Jesteście oszukiwani i skłocani ze sobą . Oczekują by sąsiad donosił na sąsiada jak za stalina .
Czego nie piszesz figu że w Zakopanem jest BARDZO DOBRZE tylko 25 i też tylko nieszkodliwego PM10
Lewaccy ekoterroryści kupieni za srebrniki koncernów rujnujących obywateli
NIE DAJCIE SIĘ OSZUKIWAĆ ,ZMANIPULOWAC I ZWARIOWAĆ
A ty redaktorku fig przestań pierdzieć , wyłącz ogrzewanie , zapomnij o samochodzie , a najlepiej
PRZESTAŃ ODDYCHAĆ eko terrorysto .
Zmanipulowani, zastraszeni ogłupieni czytelnicy dobrowolnie założą sobie pętle na szyje kosztów
EKO ENERGII i wyzioną ducha , a koncerny znowu będą sie bogacić
Więcej POŻYTECZNYCH IDIOTÓW orędowników rujnowania społeczeństwa

Być może “robo” pali węglem i nie zamierza tego zmieniać. Być może mieszka w bloku i dla dobra sprawy zajmuje się tropieniem lewactwa i wszelkiej wrażej ideologii. Wierzę, że robi to z przekonania i z zaangażowaniem godnym radzieckiego komsomolca.

Ekoterroryzm praktyczny

Niestety nie przemawia do nas to, co jest abstrakcyjne i dalekie jeśli chodzi o efekt cieplarniany. Wręcz przeciwnie, wypalanie lasów tropikalnych, przemysł w USA czy Chinach to argumenty za tym, by u nas nie robić nic. “Niech oni sobie zrobią porządek na swoim podwórku” – tłumaczy się w kraju nad Wisłą.

Tymczasem wystarczy spojrzeć na to, co widać bezpośrednio za oknem. Smog nie jest wytworem spiskowych teorii. Można sobie wciskać, że wygórowane parametry to zmowa koncernów, obcych mocarstw. Wszyscy uwzięli się na nas, by zabronić nam korzystać z czarnego złota, narodowego skarbu z głębin ziemi. To nic, że w większości pochodzi ono z Rosji a nawet Mozambiku – węgiel to węgiel. I ręka, która zostanie na niego podniesiona zostanie odcięta.

Teorie spiskowe chętnie kupią szczególnie ci, którzy węglem palili i nie zamierzają tego zmieniać. Nie pomogą argumenty o wygodzie użytkowania, wyrównujących się cenach paliw bardziej “eko” czy wreszcie zdrowiu nas i naszych dzieci. “Robo” i jemu podobni wiedzą swoje. A kto myśli inaczej ten ekoterrorysta i drań.

Niech będzie, niech mnie nazywa jak chce. Będę ekoterrorystą dopóki na oddychanie węglowym dymem będą skazane moje dzieci. Będę zamieszczać zdjęcia dymiących kominów i informować o kolejnych przekroczeniach norm. Będę przypominać, że w końcu kopciuchy pójdą na złom – i to bez względu na to czy ktoś pozyskał dotację czy nie.

– A samotni staruszkowie, których nie stać na wymianę? – oburzą się od razu obrońcy uciśnionych.

Gdy patrzę na wstęgi dymów unoszących się nad miastem to najczęściej pochodzą z kominów trzypiętrowych kamienic, których lokale wynajmowane są na mieszkania, sklepy i inne biznesy. Na biednego nie trafi. A staruszkom trzeba zamienić ekwiwalent węglowy na gazowy, elektryczny czy pelletowy, dołożyć do wymiany pieca i będą wdzięczni za uwolnienie od brudnej roboty.

Największym ekologicznym zagrożeniem dla nas nie jest brak pieniędzy tylko mentalność. Myślenie w stylu “robo”.

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.