Tomasz Sekielski dziennikarzem roku 2019

Tomasz Sekielski

„Tylko nie mów nikomu”, to film, który wstrząsnął Polską. A Tomasz Sekielski zaskoczył wszystkich, choć nie stało za nim żadne wielkie medium.

Trudno się dziwić, że za reportaż stworzony wspólnie z bratem Markiem – Tomasz Sekielski otrzymał największe dziennikarskie wyróżnienie – tytuł Dziennikarza Roku magazynu Press. „Tylko nie mów nikomu” to nie tylko doskonały materiał demaskujący sprawę ukrywania przypadków pedofilii w kościele. To także pierwsza taka produkcja zrealizowana za pieniądze pozyskane ze składek przyszłych widzów. Realizacja możliwa była dzięki zbiórce w serwisie crowdfundingowym patronite.pl.

Czytaj też: Tylko nie mów nikomu, że dziennikarstwo już nie będzie takie samo

To co początkowo mogło wydawać się nierealne, w rzeczywistości zapewniło autorom spokojną pracę i niezależność. Co więcej – umożliwiło zamieszczenie wideo w sieci zupełnie bezpłatnie. Dwugodzinny film obejrzało dotąd ponad 23 mln osób. „Tylko nie mów nikomu” można więc obejrzeć w każdej chwili także tu:

Dziennikarski profesjonalizm i światowe standardy

Tytuł Dziennikarza Roku to wyróżnienie przyznawane przez samych dziennikarzy. To nagroda – jak podkreśla Press – „za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu”.

Tomasz Sekielski zdobył w głosowaniu redakcji 253 punkty. Za nim znaleźli się: Bertold Kittel („Superwizjer” TVN) – 89 pkt., Andrzej Stankiewicz (Onet) – 35 pkt., Marek Sekielski (producent „Tylko nie mów nikomu”) – 23 pkt. i Magdalena Gałczyńska (Onet) – 19 pkt.

Podczas wtorkowej gali Tomasz Sekielski zapowiedział kolejne produkcje – jeszcze w styczniu ma się pojawić „Zabawa w chowanego”, która jest kontynuacją materiału o nadużyciach seksualnych w kościele. Wiosną ma się pojawić film o SKOK-ach, a na koniec 2020 – film o tym, co o przestępstwach seksualnych mógł wiedzieć Jan Paweł II.

Nagrodzone materiały i Tomasz Sekielski po raz drugi

Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego dla dziennikarza sportowego otrzymał Michał Kołodziejczyk (WP SportoweFakty).  Grand Press Economy trafiła do Grzegorza Osieckiego z „Dziennika Gazety Prawnej”. Grand Press Digital – za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej – otrzymał ją Konkret24. To serwis dziennikarski uruchomiony przez Tvn24.pl zajmujący się fact-checkingiem.

Nagrody Grand Press otrzymali także autorzy najlepszych materiałów tekstów, audycji i filmów. Spośród aż 850 prac jurorzy wybrali do finału 55 materiałów.

W kategorii NEWS doceniony został materiał: „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” – Magdaleny Gałczyńskiej (Onet).  DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE reprezentuje „Pancerny Marian i pokoje na godziny” – Bertolda Kittela („Superwizjer” TVN). PUBLICYSTYKA to  „Homo sovieticus po latach” – Rafał Woś („Tygodnik Powszechny”). Nagroda za REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY trafiła za „Sekret Świętej Brygidy” do Bożeny Aksamit („Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format”). Najlepszy REPORTAŻ RADIOWY to „Niedokończona żałoba” – Jolanty Rudnik i Andrzeja Rudnika (Polskie Radio Koszalin).  W kategorii REPORTAŻ TELEWIZYJNY/WIDEO nagrodzony został”Tylko nie mów nikomu” – Tomasz Sekielski i Marek Sekielski (YouTube, Sekielski). Za WYWIAD „Związki partnerskie nie są złe” jury doceniło  Roberta Mazurka („Dziennik Gazeta Prawna”). A DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE zdominował „Pegasus” – Lecha Dawidowicza („Czarno na białym” TVN 24).

Jury Grand Press składa się ze zdobywców tytułu Dziennikarza Roku, wśród których jest między innymi Jurek Jurecki, wydawca Tygodnika Podhalańskiego.

Foto: #WybieramEuropę

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.