Dofinansowanie podnośnika wannowego

dofinansowanie pfron winda do wanny

Wszystkie osoby niepełnosprawne mają prawo do ubiegania się o dofinansowanie pfron winda do wanny. Warto więc pomyśleć o nabyciu nowego elektrycznego podnośnika wannowego.

Podnośnik wannowy dla osób niepełnosprawnych lub seniorów to jedno z urządzeń medycznych odpowiedzialnych za eliminowanie barier architektonicznych. To nie tylko pozwala odciążyć opiekuna, ale także sprawia, że osoba starsza lub starsza jest nieco bardziej niezależna. Dowiedz się, czym dokładnie jest podnośnik wannowy oraz jakie formalności trzeba spełnić, aby uzyskać dofinansowanie na jego zakup. 

Co to jest podnośnik wannowy dla osoby niepełnosprawnej 

Podnośnik wannowy to bardzo wygodny sprzęt medyczny, który używany jest głównie w przypadku osób z niepełnosprawnościami lub u seniorów. 
Urządzenie montuje się bezpośrednio w wannie, jednak nie jest ono instalowane na stałe i jego lokalizację można w łatwy sposób zmienić. Sam sprzęt jest stabilny i bezpieczny dzięki czterem nogom z przyssawkami. Pacjent nie musi się obawiać utraty równowagi lub poślizgu. Podnośniki wannowe dedykowane są zbiornikom w standardowych rozmiarach, w związku z czym znajdą one zastosowanie w większości domów, gdzie mieszkają seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Podnośnik wannowy ułatwia umycie pacjenta, a później można go łatwo rozłożyć na dwie części, żeby nie zajmował dużo miejsca. Ta eliminacja barier architektonicznych pozwala starszym osobom niepełnosprawnym cieszyć się większą prywatnością podczas higieny osobistej, a także poczuciem większej samodzielności. Choć dofinansowanie NFZ nie jest w tym przypadku możliwe, poniżej znajdziesz inny sposób, o ubieganie się o środki na zakup podnośnika wannowego. 

Możliwości otrzymania dofinansowania na zakup podnośnika wannowego 

Niestety, wciąż nie każda osoba niepełnosprawna ma świadomość i niezbędną wiedzę, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych posiada środki, które pozwalają dofinansować zakup sprzętów medycznych np. schodołazów, łóżek rehabilitacyjnych, podnośników trasnportowo-wannowych czy właśnie podnośników wannowych. Cały ten sprzęt niewątpliwie ułatwia przemieszczanie się osób o ograniczonej sprawności ruchowej, dlatego jego przeznaczenie wpisuje się w zakres misji realizowanej przez PFRON. Pacjenci mogą więc liczyć na wysokie finansowanie, które otrzymują aż do 95% wartości faktury zakupionego urządzenia rehabilitacyjnego, co eliminuje bariery i ułatwia funkcjonowanie osobom chorym. 

Gdzie uzyskać dofinansowanie na zakup podnośnika wannowego 

Aby uzyskać dofinansowanie podnośnika wannowego, należy dopełnić kilku formalności. Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku i złożenie go do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a wraz z wnioskiem koniecznie należy skompletować pozostałe dokumenty, takie jak: 
 
– orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wnioskodawcy, 
– kserokopia dowodu osobistego, 
– dokument zameldowania, 
– kosztorys lub oferta danego urządzenia podnośnika wannowego, 
– dodatkowo oświadczenie o zarobkach, pobieranych zapomogach czy emeryturze lub rencie socjalnej. 
 
Przy ubieganiu się o dofinansowanie pfron podnośnik do wanny nie jest konieczne załączanie dokumentów stanowiących pozwolenie na budowę lub zgodę właściciela budynku, lub sąsiada, gdyż winda wannowa nie jest zamontowana na stałe w pomieszczenie. Jest to urządzenie mobilne, które można łatwo złożyć i przenieść. Rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie trwa 30 dni i wnioskodawca ma prawo odwołać się od decyzji, która jest dla niego niekorzystna.