Kamera nie gryzie – szkolenia dzień pierwszy

 Było wiele pytań i dzielenie się własnymi doświadczeniami. Ale najwięcej emocji wywołała praca z kamerą. A to dopiero wstęp!

Wydawałoby się – banał.  Bo, co to za wiedza –  jak trzymać kamerę czy smartfona. Ale niektórych niuansów pracy operatora samouk nie wychwyci. Tak samo jak i to ile “powietrza” trzeba zostawić w kadrze nad głową rozmówcy. Albo – w którą stronę zacząć kręcić panoramę? Podobnie jak i to, że dobrze byłoby żeby scena trwała choć 20 sekund – to ma się przydać przy montażu.

Jak bardzo? Przekonamy się jutro, gdy dostaniemy kolejną dawkę praktyki. Zaczniemy typowo po naszemu – od setki. Nie, żeby alkohol jaki do śniadania podali. Po prostu od rana będziemy nagrywać krótkie wypowiedzi przed kamerą. Potem jeszcze praktyczny kurs montażu i wyruszamy do pracy. Cel – nakręcić newsa z Zakopca!

 

 

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.