Droga do innego świata

Ten film nie daje spokoju. Jak wiele trzeba jeszcze desperacji, by umożliwić im lepsze życie. I godną śmierć.

Wiele się zmieniło. Pamiętam pierwszą wizytę w rabczańskiej klinice mukowiscydozy. Stare skrzypiące schody wiodące do pawilonu VI. Pierwsze spotkanie z Dorotą Hedwig, a potem jej córką Igą. Spotkania z innymi. Przez lata pojawiali się kolejni bohaterowie reportaży. A potem odchodzili. Iga, po drugim przeszczepie. Krzysiek, bo przeszczepu nie doczekał. Maciek po długiej batalii całej rodziny i swojej Ani – doczekał skomplikowanej operacji. Ale przez kilka miesięcy nie dane mu było zaczerpnąć powietrza nowymi płucami. Pamiętam jeszcze kilka twarzy, imion, postaci. Niewiele. Viola zna ich więcej. Pośród papierkowej roboty zawsze znajduje chwilę by wymknąć się na salę. Ona mnie przekonała, by się odważyć i wejść w ten świat. Wydawało się – beznadziejny. Świat nastolatków, którzy zamiast o szkole i pierwszych miłościach myślą o tym, by jeszcze pożyć. Choć trochę. Trudno z nimi rozmawiać. Nie dlatego, że nie chcą. Pytania zamierają w ustach zanim je zadam.

Zdążyć

Za każdym razem gdy widzę, jak wiele osób pomaga, udziela się, dokłada do tego dzieła – serce rośnie. Nowy budynek kliniki miał pozwolić zapomnieć o problemach. Mimo trzech pięter i nowoczesnych wnętrz – miejsc dla chorych na mukowiscydozę jest zaledwie kilka. Po jednym na kolejnej sali. By nie stykali się ze sobą co grozi zakażeniem zabójczą dla nich bakterią.

Jest wsparcie sponsorów, którzy pozostają anonimowi, a przez lata sfinansowali wiele przeszczepów w wiedeńskiej klinice. Jest Justyna Kowalczyk, która nie tylko promuje akcję pomocy ale przede wszystkim realnie wspiera dzieciaki. I tysiące ludzi wspierających Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.

Tylko oglądając niezwykły film zakopiańczyka Bartka Solika widać jak wielka dzieli nas przepaść od cywilizowanego świata. I jak wiele jeszcze potrzeba. Zanim ktoś, kiedyś znajdzie cudowny lek na mukowiscydozę.

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.