Szkolenia. Bo ekspert jest jak magnes

Kto i kiedy – to kolejne pytania, na które odpowiadamy przygotowując warsztatu.

– Czego możemy się dowiedzieć od dziennikarzy takich jak my? – to jedna szkoła malkontenctwa.

– Co może wiedzieć o specyfice pracy w mediach lokalnych ktoś, kto pracuje w ogólnopolskiej gazecie czy zajmuje się ogólnie sprzedażą bez znajomości specyfiki pracy działu reklam? – to drugie podejście.

Zdarza się, że obydwa stanowiska spotykają się podczas przygotowania tego samego szkolenia. Często są to sugestie tych, którzy muszą koniecznie uzasadnić swą niechęć do szkolenia. Zamiast powiedzieć po prostu „nie bo nie” muszą koniecznie wymyślić argumenty „dlaczego”.

Przygotowując kolejny warsztat chcemy zadowolić obie frakcje. Dla tych, którzy szukają eksperta, mentora – zapraszamy dziennikarzy, specjalistów spoza gazet lokalnych. By zapewnić punkt odniesienia do rzeczywistości gazet lokalnych – trenerem jest pracownik tychże mediów.  Wydaje się, że taki model się sprawdza. Potwierdzają to też ankiety i opinie uczestników już po szkoleniu.

Ciekawym doświadczeniem był warsztat dotyczący redagowania gazety.  Tu jako ekspert wystąpiła Renata Gluza, wieloletnia zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Press. Choć wszyscy zasadniczo wiedzą czym jest redagowanie, to w większości gazet lokalnych sprowadza się ono jedynie do korekty. Dlaczego nie pracuje się z autorem nad jego tekstem? Z wygodnictwa, braku czasu, niewiedzy? Przecież właściwa praca redaktora z dziennikarzem ułatwia życie obu stronom. A przede wszystkim uczy znacznie więcej niż najlepsze rady. Bo najlepiej szlifuje się umiejętność pisania, gdy musi się poprawić własne błędy, zmienić tekst, prześlęczeć nad nim kolejne godziny. Salwy śmiechu wybuchały podczas pierwszej części zajęć, gdy Renata prezentowała błędy znalezione w różnych gazetach. Mniej zabawnie było, gdy przeszła do analizy artykułów uczestników. Dobrze czasem spaść na ziemię nawet za cenę potłuczenia czterech liter!

Dlatego zapraszamy ekspertów, którzy mogą wnieść nowe spojrzenie w naszą pracę. Renata Gluza, Anna Marszałek, Andrzej Lange, Mariusz Bilski to specjaliści w swoich dziedzinach, z którymi dotychczas współpracowaliśmy w ramach Akademii Medialnej Tygodnika Podhalańskiego. I jestem przekonany, że jeszcze spotkamy się nie jeden raz. Z drugiej strony lista nie jest zamknięta i wciąż poszukujemy ekspertów, który poszerzą naszą ofertę szkoleń.

Ale kiedy?

To pytanie które równie jest ważne jak „kto?”. Problemem do rozwiązania jest wybór pomiędzy weekendem, a resztą tygodnia. Przygotowując szkolenia w Zakopanem wymyśliliśmy rozwiązanie, które niektórym umożliwi skosztowanie uroków Tatr. I zaproponowaliśmy warsztat od środy do piątku, tak, by chętni mogli zostać prywatnie jeszcze na weekend. Część rzeczywiście z tego korzysta. Jednak nie zawsze zadowoleni z takiego terminu są szefowie.

– Płacę za szkolenie, więc wolałbym, by pracownik dał też coś od siebie i poświęcił weekend na warsztaty. A tak, to tracę go w momencie kiedy jest najbardziej potrzebny! – przekonuje wydawca jednego z tygodników.

Tu złotego środka nie znajdziemy. Więc czasem zapraszamy na szkolenia weekendowe, choć zauważam, że cieszą się one mniejszym zainteresowaniem…

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.