Zakopane i jego śmieci

Niestety, to temat wciąż na czasie. Nie da się ukryć – śmieci są wszędzie. Nieco mniej na głównych ulicach i placach, więcej tuż za rogiem.

Nietrudno było uczestnikom naszych multimedialnych warsztatów “Sięgając po kamerę” znaleźć odpowiednie ujęcia. Mimo że przyjechali z odległych stron Polski, a na spacer i nakręcenie zdjęć w Zakopanem mieli zaledwie dwie godziny.

Efekt ich ćwiczenia zobaczcie sami. I proszę pamiętać, że autorzy: Anna Jarguz z chrzanowskiego “Przełomu”, Bartosz Nawrocki (Gazeta Jarocińska), Adam Loewe Kiedrowski (Nowe Pomorze z Kościerzyny) oraz Jakub Pitoń (jedyny tubylec na naszym szkoleniu) –  mieli bardzo mało czasu na nakręcenie zdjęć oraz montaż. Efekt – moim zdaniem – bardzo obiecujący.

 

Ćwiczenie ćwiczeniem, ale problem śmieci wciąż doskwiera. Niedawno znalazłem na blogu W krainie deszczowców irlandzki sposób na rozwiązanie problemu. Jak każdy genialny wynalazek także i wyspiarski patent jest bardzo prosty. W Dublinie ktoś uruchomił blog Dublin Litter Blog. Nie jest on zbyt estetyczny, ale skuteczny. Strona to zdjęcia z krótkim opisem. Na fotkach rozwalone śmieci, przepełniające kosze worki. Opis – to data i adres sfotografowanego miejsca. Wszystko to zgłoszenia od czytelników, które autorzy bloga nie tylko zamieszczają na stronie, ale informację wysyłają do odpowiednich służb. Te powinny się zająć sprawą.

Chwyciłoby u nas? Myślę, że po dobrym rozreklamowaniu akcji trzeba by zatrudnić parę osób  tylko do tego, by publikować zdjęcia i wysyłać je do straży miejskich. Może tym sposobem nasi dzielni strażnicy zamiast marnować czas na pilnowanie fotoradarów zajęliby się bardziej pożyteczną robotą.

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.