Warsztaty dziennikarskie dla nauczycieli czyli pomysł na multimedia

Właśnie zrealizowaliśmy kolejne warsztaty dziennikarskie dla nauczycieli i licealistów z Krościenka nad Dunajcem. Było znów żywiołowo, ciekawie i… inaczej.
Czasy się zmieniają – pomyślałem sobie przygotowując program szkolenia. Pomysł był nowy, bo w warsztatach dziennikarskich dla nauczycieli uczestniczą ich uczniowie. To pozwala uniknąć odmiennego podejścia, gdy młodzi tworzą dziennikarskie newsy, a nauczyciele poprawiają je jakby to były szkolne wypracowania. A przecież tekst informacyjny rządzi się swoimi regułami.
Telewizję zróbcie sobie sami
Poprzednio pracowaliśmy nad podstawami warsztatu dziennikarskiego i przeprowadzaliśmy wywiady. Tym razem postanowiłem nieco urozmaicić program.
W końcu zaczynaliśmy szkolenie o godz. 12, czyli po pięciu lekcjach. Co zrobić, by utrzymać uwagę do godz. 18? Wydaje się niemożliwe, ale po prostu – musi być ciekawie i angażująco.
Do programu pomiędzy moduł dotyczący redagowania tekstów, a etykę dziennikarską wstawiłem ćwiczenia multimedialne. Dwie konkurencyjne redakcje miały na miejscu zrobić telewizyjnego newsa z warsztatu. Z jednej strony – nic prostszego w erze smartfonów. Jednak nie chodziło tylko o obraz, ale także zmontowanie „offa” czyli głosu czytającego newsa w tle oraz wstawienia kilku „setek” – wypowiedzi uczestników czy prowadzącego.
Efekt przerósł oczekiwania. Choć wiadomo, że obraz nakręcony komórką przy sztucznym już oświetleniu będzie pozostawiał wiele do życzenia, a jedynie niespełna godzinny czas realizacji to mało na dopieszczenie całości. Jednak uczestnicy sprawdzili się doskonale. Zobaczcie sami obydwa blisko dwuminutowe newsy.
W jednej z relacji uczestnicy wykorzystali ćwiczenie na otwarcie szkolenia, w którym mieli zapisać na kartkach cele jakie sobie stawiają, obawy, które dostrzegają, ale i „zasoby”, które wnoszą. O ile wśród obaw przeważał strach przed nudą i dłużyzną to połączenie wnoszonego optymizmu i młodzieńczej werwy z aktywizującymi ćwiczeniami przyniosły rewelacyjny efekt. Nie nudziliśmy się. Ani uczniowie, ani nauczyciela, ani ja.
A efekty? Będziemy obserwować na szkolnych stronach liceum w Krościenku nad Dunajcem.
Warsztaty dziennikarskie dla nauczycieli – nasza propozycja
Czy tego typu warsztaty dla nauczycieli mają sens? Doświadczenia z liceum w Krościenku nad Dunajcem pokazują, że to dobre rozwiązanie. Pedagogom daje możliwość uczestniczenia w zajęciach, których ćwiczenia potem mogliby sami wykorzystać podczas prowadzenia kółka dziennikarskiego. Młodzieży – nowe doświadczenia. Wszystkim – umiejętność tworzenia szkolnej gazety wzbogaconej o multimedia.
Jeśli chcielibyście podobne zajęcia widzieć w swojej szkole – zapraszam do kontaktu. Wystarczy napisać i wspólnie dopracujemy szczegóły oferty czy to na Podhalu, czy gdziekolwiek w Polsce. Zapraszam:
szkolimy@medialnie.info
Zachęcam też do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej planowanych warsztatów dziennikarskich dla nauczycieli. Zajmie Ci to tylko minutę, a na zakończenie otrzymasz bezpłatnego ebooka pt. „Dziennikarski Warsztat. By pisanie sprawiało Ci radość”.