Motywacja. Dziennikarzu doceń się sam

motywacja

To jak podsumowanie starego roku. Przegląd dokonań. Sukcesów i porażek. Warto to zrobić nie tylko licząc na nagrodę. Po prostu spójrz na swoje dziennikarskie oblicze.

SGL Local Press – brzmi dumnie. Doroczny konkurs Stowarzyszenia Gazet Lokalnych przyciąga dziennikarzy z całego kraju. Z tygodników zwykle niezauważanych. Chyba, ze akurat gdzieś na ich terenie wydarzy się jakiś katastroficzny dramat zwracający na moment uwagę „ważnych mediów”. Wówczas przez chwilę, jako lokalny dziennikarz możesz stać się komentatorem. Media ogólnokrajowe, które potrafią uszanować cudzą pracę, przynajmniej powołają się na źródło. Czasem Angora ci coś przedrukuje. A potem wszyscy cię zapomną.

Trudno się dziwić – twoją misją jest przecież opisywanie spraw małych społeczności, lokalnych sukcesów i konfliktów. Spraw, które interesują co najwyżej mieszkańców jednego czy dwóch powiatów. Oczywiście nie wszystkich mieszkańców.

Nie dla ciebie rozgłos i poklask. Ot, robisz swoje. I poza zwyczajową wierszówka raczej nie liczysz na inne docenienie.

Bilans roku

SGL Local Press to nagroda wymyślona właśnie dla ciebie. I choć wyróżnień tradycyjnie nie będzie wiele – przejrzyj swoje archiwum. Nie z nadzieją, że znajdziesz tekst, który podbije serca jurorów. Zrób sobie bilans roku. Taki swoisty rachunek sumienia. Podsumowanie tego, co się udało, a co można było zrobić lepiej. Wyliczankę swoich małych sukcesów i porażek.

Wyszukiwanie to także okazja, byś zobaczył ile tego się udało napisać. Pojawią się wspomnienia. Czasem jeszcze raz przeżyjesz opisywane dramaty, pośmiejesz się z lapsusów, włos się zjeży na głowie, gdy zauważysz błędy.

Ale warto poczuć, że robisz coś ważnego. Czasem coś spieprzysz, ale często sam nie wiesz jak wiele mogą znaczyć twoje słowa.

Twoje święto

Wydrukuj swoje trzy najlepsze teksty, wyślij je na konkurs. Poczuj się spełniony. Nawet jeśli jesteś pewien, że nie wygrasz. Zrób sobie małe święto jeszcze zanim zaadresowana koperta dotrze do Warszawy. Jak sam się nie docenisz – nikt cię nie doceni.

Daj sobie małą dawkę motywacji i poczucia spełnienia. Nawet, gdy szef nigdy  nie powiedział ci dobrego słowa.

[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=PeoJ&webforms_id=7919202″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]

 

 

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.