Jelito na kołowrotku

I tak każdemu przytrafi  się spektakularna dziennikarska wpadka.

Podziemia zamku w Suchej Beskidzkiej. Wewnątrz spory tłum, który przyszedł na otwarcie wystawy dawnych narzędzi tortur. Wokół stołu do łamania kości, hiszpańskich bucików, fotela czarownic przechodzą  ludzie trzymający w ręku lampki z winem. Gdzieś obok kołowrotka do nawlekania jelit spotykam burmistrza. – Oj przydałaby się teraz taka piwniczka. Na dziennikarzy – zauważa z lekkim uśmieszkiem.

*

Zwykle dopadają nad ranem, tuż przed pojawieniem się w kioskach nowego numeru i to mimo 16 lat pracy: natręctwo myśli, obsesyjne przekonanie, że gdzieś się pomyliłem, zacytowałem nie tak jak ktoś powiedział, przekręciłem fakty, zapowiedziałem koncert na dzień przed. I przychodzi długie zastanawianie się, czy któryś z tych dziennikarskich koszmarów się sprawdzi? Zwykle żaden, ale bywa, że biorąc gazetę do ręki czuję jak mnie zimny pot oblewa. Zamykam oczy i widzę siebie w piwnicy suskiego zamku, przykutego do ściany przed kołowrotkiem, na który zgodnie ze średniowiecznymi prawidłami katowniczymi burmistrz nacina mi skórę na brzuchu, przekłada niewielki haczyk przez wyciągnięte na wierzch jelito po czym nawleka je powoli na kołowrotek. Metr po metrze.

*

Opracowywanie zasad poprawnego pisania to część jednego z pierwszych warsztatów jakie proponujemy dziennikarzom. Czytając spreparowane na podstawie autentycznych artykułów teksty, uczestnicy mają zwrócić uwagę na typowe błędy, by na zasadzie kontrastu stworzyć pozytywną listę. Są tam między innymi takie oczywistości jak dokładne sprawdzanie nazwisk, dat, faktów. Można powiedzieć: banał, nuda, flaki z olejem. Ale w rzeczywistości i tak każdemu kiedyś przytrafi  się mniej lub bardziej spektakularna wpadka. Niczym samospełniająca się przepowiednia.

*

Sucha Beskidzka. Wtorkowe południe. Robię zdjęcia do tekstu o jarmarku, gdy nad jednym ze z  straganów zauważam duży, czerwony szyld: “JELITA“. To już paranoja?

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.