Dziennikarski Warsztat 21. Jak napisać atrakcyjny tekst dla wyszukiwarek

atrakcyjny tekst dla wyszukiwarek

To, co świetnie żarło w gazecie dla internetowych robotów jest zupełnie niestrawne. Sprawdzamy jak napisać atrakcyjny tekst dla wyszukiwarek.

Latami szlifowaliśmy pisanie tekstów informacyjnych. Polerowaliśmy tytuły, by były krótkie, chwytliwe, skojarzeniowe, z grą słów lub igraszkami z czytelnikiem. Czasem fantazyjne, czasem uderzające, żartobliwe lub nastrojowe. Nigdy nudne, informacyjne, długie. I co? Internetowy robot Google nie ma poczucia humoru. Jest pragmatyczny i nudny. Słowne harce ma głęboko gdzieś. Chcąc czy nie – trzeba na niego zwracać uwagę. Bo inaczej tekst przepadnie w czeluściach Internetu i nikt nie zdoła go wyhaczyć na żadną frazę wpisywana mozolnie w okienko wyszukiwarki.

Tytuł i lead atrakcyjne dla wyszukiwarek

Stąd pisząc tekst „do Internetu” trzeba zmodyfikować swój warsztat. Zaczynając od tytułu. Aby został zauważony powinien liczyć 60-70 znaków. Musi być na całą szerokość strony i oznajmiać najważniejszą treść. Inaczej klapa. Dobrze, by zawierał słowo kluczowe, które odzwierciedla to, co najważniejsze.

Właśnie – słowo kluczowe. A co to w ogóle jest? To fraza, zbitek słów, które jak się nam wydaje – najczęściej internauci wklepują, by dany tekst odnaleźć w odmętach netu. Zwykle nie jest to też jedno słowo, a ich kompilacja.

Wszystko zaczęło się od marketingowców, którzy muszą tak opisać sprzedawany produkt, by trafił on do jak największej grupy odbiorców. Jeśli więc ktoś sprzedaje buty czy czapki, to będzie starał się tak kombinować, by fraza kluczowa była oryginalna. Na tyle, by kliknąć właśnie w link wiodący do jego produktu.

A ponieważ my też chcemy sprzedać, warto więc nasz produkt czyli informację opatrzeć w słowo kluczowe. Dobrze, by powtórzyło się ono też w leadzie i dalej w samym tekście. Oczywiście niezbyt często i nienachalnie. Wszystko ma mieć sens, logikę i znamiona jak najbardziej naturalnej wypowiedzi. Pamiętaj, że lead też ma swoje parametry. By wypatrzyły je maszynki Googla musi liczyć 70-150 znaków i dobrze, by zawierał wspomniane słowo kluczowe. Także sam tekst zasadniczy musi zawierać słowo kluczowe, ale jak już pisałem – nieprzesadnie. Nie powinno ono przekraczać 2-8% wielkości samego tekstu.

Roboty kochają długie teksty

To nieprawda, że internet nie toleruje długich tekstów. Wręcz przeciwnie – im dłuższy i noszący bardziej eksperckie i specjalistyczne tym tekst jest lepiej oceniany. Ale nie zapominajmy o śródtytułach, które powinny pojawiać się co najmniej po każdych 300 znakach.

Atrakcyjny tekst dla wyszukiwarek powinien mieć wstawione linki wewnętrzne – wiadomo, chcemy się chwalić tym, co już wcześniej napisaliśmy. Ale i dobrze, by linkował też do innych stron. Oczywiście nie myślimy tu o odnośnikach do bezpośredniej konkurencji.

Wreszcie to, co niezbędne – atrakcyjny tekst dla wyszukiwarek musi zawierać atrakcyjne zdjęcie. Takie, które pasuje do tekstu, ale także zawiera podpis i unikalną nazwę.

Nie zapominajmy o multimediach

Pozostaje nam odwieczny problem konkurencji między wydaniem internetowym, a papierowym. Jak go rozwiązać? Zwykle w necie dajemy tylko krótką zajawkę. Tymczasem Google woli coraz dłuższe i autorskie treści. Może się jednak warto zastanowić, by wprowadzić jakieś dłuższe teksty lub wersję płatną z tekstami w całości?

I na koniec – wykorzystujmy siłę multimediów. Materiał w sieci możemy wzbogacić nie tylko galerią zdjęć o nieograniczonych rozmiarach. To także miejsce na wideo, także live z Facebooka. To naprawdę podbija wyniki klikalności. A przecież o to nam też chodzi.

Dziennikarski warsztat w poszukiwaniu atrakcyjnego tekstu dla wyszukiwarek

Na wszystkie pytanie dotyczące dziennikarskiego warsztatu – tego papierowego jak i internetowego szukaliśmy odpowiedzi podczas dwudniowych warsztatów prowadzonych dla redakcji Tygodnika Siedleckiego. Było dużo ćwiczeń, dyskusji i dzielenia się doświadczeniami. Efekty pewnie jak zwykle będą dostrzegalne stopniowo i z czasem. A patrząc na zaangażowanie i aktywność zespołu – na pewno przyjdą. A ja dziękuję za atmosferę, miłe przyjęcie i ciekawe dyskusje.

  • atrakcyjny tekst dla wyszukiwarek
  • atrakcyjny tekst dla wyszukiwarek
  • atrakcyjny tekst dla wyszukiwarek

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.