Tabloid. Prasa – etyka – sprzedaż

Tabloid

– Czy wam kompletnie odjebało drodzy redaktorzy? – dziwi się Piotr Maślak z TOK FM patrząc na jedynkę Faktu podczas przeglądu prasy i wyrzuca tabloid do kosza.

Nie jestem odkrywczy. Cały internet o tym huczy. Wynosząc pod niebiosa Maślaka i potępiając w czambuł “pojebanych” redaktorów. I słusznie.

Bo taki jest tabloid

Bo rzeczywiście, co można mieć w głowie publikując zdjęcie dziesięcioletniej dziewczynki ugodzonej przez szaleńca siekierą? Pewnie będą się zasłaniać, że wtedy jeszcze żyła, że to nie do końca nieetyczne, że powinnością dziennikarza jest informować. Że świat jest brutalny i media siłą rzeczy się brutalizują. Że zdjęcia z wojennych masakr mają są bardziej drastyczne, a zdobywają międzynarodowe nagrody…

– Taki ma być tabloid w sytuacjach nadzwyczajnych – tłumaczy się w Wirtualnemedia.pl Robert Feluś, redaktor naczelny Faktu.

Tylko, czy to, co może nawet dopuszczalne – jest etyczne?

“Etyka idzie krok przed prawem. To, co zgodne z prawem nie zawsze musi być zgodne z etyką”

– przekonywała mnie przed laty Barbara Sułek – Kowalska podczas dziennikarskich warsztatów.

Właśnie. Ten jeden krok, który wyprzedza bezduszność litery prawa, powinien być dziennikarskim standardem. A znów okazuje się, że nie jest.

Odium za redaktorów tabloidu spadnie na całe środowisko. Bez względu na to, jakie standardy ono reprezentuje. Wiadomo – dziennikarz. Sęp. Hiena. Bez wrażliwości i sumienia.

Tabloid i jego czytelnicy

Piotr Maślak ostentacyjnie wyrzuca Fakt do kosza na śmieci. Tyle, że pewnie dramatycznym gestem spowoduje wzrost liczby tych, którzy kupią szmatławiec. Widać, jest zapotrzebowanie. W końcu to najlepiej sprzedająca się gazeta w Polsce. Średni jej nakład w pierwszym półroczu przekroczył 315 tys. egzemplarzy. Dwa razy więcej niż drugiej w rankingu Gazety Wyborczej.

Jeśli redaktorzy są pojebani, to jacy są czytelnicy? Jacy jesteśmy my wszyscy?

Polecam też: Fake news czyli medialne kłamstwo w sieci

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.