Szkolenie dla portalu czyli Biala24.pl w Zakopanem

Prowadziliśmy w Zakopanem szkolenia dla gazet lokalnych. Przyszła pora na szkolenie dla portalu. Pod Tatry przyjechała Biala24.pl.

Zaczęliśmy smakowicie. Ćwiczenie, w którym trzeba było obmyślić sposób na redakcyjny sukces. Za wzór posłużył kulinarny przepis na falafel. W jaki sposób receptura oraz efekty całego szkolenia wpłyną na funkcjonowanie portalu biala24.pl? Zobaczymy wkrótce.

Redakcyjny falafel

szkolenie dla portalu
Praca nad tekstem.

Składniki:

3 osoby z głową na karku

3 dobrych dziennikarzy

5 fotoreporterów

szklanka zapału i chęci

szczypta umiejętności

szczypta kreatywności

pomysłów na oko, do smaku

łyżka dobrego humoru

1/2 szkl. odpowiedzialności

1 osoba od reklamy

tematy na oko, od smaku

Sposób przygotowania:

  1. Dziennikarzy i fotoreporterów wymieszać, dodać osoby z głową na karku oraz osobę od reklamy. Ponownie wymieszać, aby tworzyli spójna całość.
  2. Szklankę zapału i chęci połączyć ze szczyptą umiejętności i kreatywności. Ubijać tak długo aż zwiększy swoją objętość.
  3. Blachę wysmarować dobrym humorem i odpowiedzialnością.
  4. Masę z pracowników delikatnie połączyć z masą wcześniej ubitą.
  5. Wylać na blachę i piec przez dłuższy czas.
  6. Gotowy redakcyjny falafel posypać pomysłami i tematami.

To jeden z efektów ćwiczenia, którym rozpoczęliśmy warsztaty w zakopiańskiej redakcji Tygodnika Podhalańskiego. Tym razem szkolenie było niezwykle kameralne – przygotowane na zamówienie wydawcy i dziennikarzy portalu internetowego biala24.pl. A przyjechała ich trójka. I przez trzy dni wspólnie pracowaliśmy nad kolejnymi pomysłami.

Szkolenie dla portalu – ważne są multimedia

szkolenie dla portalu
Portal 24tp.pl prezentuje Paweł Pełka, redaktor naczelny Tygodnika Podhalańskiego.

Warsztat przygotowany był z myślą o tym konkretnym portalu, choć nie było tu elementów czysto technicznych, za to wiele dotyczących dziennikarstwa.

Było więc wyszukiwanie słabych i mocnych stron portalu oraz wyliczanie szans i zagrożeń mogących czyhać na niego z zewnątrz. Pracowaliśmy nad wymyślaniem ciekawych pomysłów na teksty, które zaintrygują czytelników skłaniając ich do kolejnych powrotów na stronę. Było też praktyczne podejście do dziennikarskiego warsztatu, pisanie tekstów na podstawie dostarczonych materiałów, a wreszcie wypad  na zaśnieżone ulice Zakopanego, by dowiedzieć się czy są tu jacyś mieszkańcy Białej Podlaskiej.

Okazało się, że wystarczyło na Krupówkach zagadnąć dziesięć osób, by spotkać krajana z Białej Podlaskiej. Mimo, że było po sezonie, a zimowa aura nie nastrajała do długich spacerów. Tym sposobem powstał tekst, który dziennikarze opublikowali na portalu. I kolejny wniosek, że lokalne dziennikarstwo można realizować także kilkaset kilometrów od domu.

Nie mogło zabraknąć porównań  portalu Tygodnika Podhalańskiego 24tp.pl i biala24.pl. Nie zapomnieliśmy się pochwalić telewizją TP w zamian obejrzeliśmy ciekawe materiały wideo realizowane przez biala24.pl.

I doszliśmy do wniosku, że nie może być tak, że telewizyjne reportaże giną w archiwach w kilka dni po publikacji. Będzie więc telewizyjne okienko, w którym  można będzie znaleźć wszystkie materiały wideo. A ma być ich więcej, bo są robione w interesujący sposób.

Szkolenie dla portalu – plan rozpisany na miesiące

Piątkowe przedpołudnie to czas podsumowań i wyciągania wniosków. Sporządziliśmy więc listę proponowanych zmian, które mają uatrakcyjnić stronę i usprawnić pracę zespołu.

Jakie? To już tajemnica redakcji. A efekty mam nadzieję, że  stali czytelnicy biala24.pl zauwżą już wkrótce, choć nie od razu. W końcu plan zmian rozpisany został na miesiące.

szkolenie dla portalu
Ekipa szkoleniowo – szkoląca w komplecie. Od prawej: Łukasz Kamiński, redaktor naczelny biala24.pl, Karolina Jaszczuk, zastępca naczelnego i sekretarz redakcji, Dominika Goś, fotoreporterka i redaktor oraz Józef Figura, trener i dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego.

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.