Local Press czyli sposób na podsumowanie roku

Local Press

Do wygrania statuetka w kolorze niebieskim, parę tysięcy złotych, ale przede wszystkim – docenienie się we własnych oczach. Local Press 2016.

Każdemu już chyba bokiem wychodzą coroczne podsumowania oraz plany i obietnice na przyszły rok. Chyba się wszyscy zawzięli, by za wszelka cenę coś podsumować i jeszcze więcej zaplanować.

Po co? Przecież potem jest tylko kac z niespełnionych nadziei, którymi zwiodłeś sam siebie.  Schudniesz, rzucisz palenie, odstawisz piwo? Lepiej o tym nie mówić. Za to ewentualnie zrobić. I to niekoniecznie już od 1 stycznia.

Local Press okazja do podsumowania

Zamiast noworocznych podsumowań proponuję przejrzenie swej ubiegłorocznej pracy. Jeśli jesteś dziennikarzem lokalnej gazety – okazja pojawia się sama. To kolejny konkurs Local Press organizowany przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Nawet jeśli nie wygrasz, jeśli nie dostaniesz nominacji, albo nawet nie wyślesz żadnego tekstu – zrób podsumowanie!

Choćby po to, by zobaczyć jak wielki kawał roboty odwaliłeś. Ileś tego wszystkiego naprodukował przez dwanaście miesięcy. Jak sam się nie docenisz – nie licz, że zrobi to ktoś za ciebie. Czas jest krótki – zgłoszenie trzeba przesłać do 15 stycznia 2017.

Ale to w końcu ma być dla ciebie zamiennik noworocznych postanowień i podsumowań.

Przejrzyj sobie spokojnie miesiąc po miesiącu wszystkie teksty. Przypomnij sobie emocje związane z ich przygotowaniem. Ludzi, których spotkałaś. Tych, którzy są ci wdzięczni za pomoc oraz tych, którzy cię szczerze znienawidzili po krytycznej publikacji. Dobrze im tak.

 Local Press z podziałem na kategorie

Zrób sobie osobny katalog i skopiuj do niego swoje najlepsze teksty. Nie porównuj się z innymi. Może i nie jest to poziom Afery Watergate, ale to twoje teksty. I twoja mała celebracja.

Skoro masz już swój katalog chwały – nie pozostaje nic innego jak podzielić teksty na kategorie. Spokojnie, każdy da się gdzieś przykleić.

W końcu do wyboru masz: dziennikarstwo śledcze i interwencyjne – nawet jeśli nie obaliłeś systemu to twoja interwencja mogła wpłynąć na poprawę losu mieszkańców. Jeśli masz trudności z zakwalifikowaniem tekstu do jakiegoś gatunku – skorzystaj z kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. 

Kolejne szufladki, między które dzielisz swe teksty to reportaż prasowy oraz wywiad. W tym ostatnim przypadku organizatorzy dorzucili także możliwość zakwalifikowania innych gatunków publicystycznych.

Udało się rozdzielić wszystko? To teraz najtrudniejsze – musisz wybrać maksymalnie trzy teksty.

Najważniejsze – doceń się sam

Ale to nie koniec. Jest jeszcze jedna okazja dla piszących – to nagroda  za najciekawszy tekst o bohaterze zgłoszonym uprzednio do konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego.

A jeśli robisz dobre zdjęcia, kręcisz filmy to są jeszcze takie kategorie jak: fotografia, fotoreportaż, materiał wideo.

Redaktor naczelny może zgłosić także portal lokalnej gazety czy dziennikarską akcję społeczną lub interwencyjną jeśli taką prowadziliście z całą redakcją.

Uzbierało się? To dobrze. Przeczytaj, oceń i doceń się najpierw sam. A potem daj się ocenić profesjonalnym jurorom.

Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdziesz w regulaminie konkursu na stronie SGL-u.

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.