Jak pisać czyli warsztat w środku Europy

jak pisać

Pisklaki, które wypadły gdzieś spod dachu lub gniazda w koronie drzewa na zakopiańskich Krupówkach stały się tematem numer jeden szkolenia w Kutnie.

Tytuł, który pojawił się na stronie 24tp.pl powstał w przestronnej sali udostępnionej nam przez Agencję Rozwoju Regionu Kutnowskiego. Autorem jest Krzysiek Szymański z Gazety Lokalnej Kutna i Regionu. A  samo ćwiczenie powstało naprędce pod wpływem  impulsu i maila od zakopiańskiej czytelniczki Iwony Pawłowskiej.

Halny zaatakował pisklęta

jak pisać
Analizujemy wykres sprzedaży Tygodnika Podhalańskiego.

Historia wydawało się banalna. Piątkowy halny w Zakopanem. W akcję ratowania pisklaków włączają się zakopiańscy strażacy i strażnicy miejscy. Ktoś robi zdjęcie komórką, przesyła do redakcji. Wiadomość odbiera Paweł Pełka, z którym właśnie prowadzimy warsztaty dziennikarskie 70 kilometrów na północ od Łodzi.  Jest niedzielne przedpołudnie. Krótkiego, weekendowego newsa udaje się sklecić w ciągu paru minut.

I wtedy wpada nam do głowy pomysł, by zrobić dodatkowe ćwiczenie dla dziennikarzy, którzy przyszli na szkolenie.

– Napiszcie to sami. Oczywiście nie ma czasu i możliwości, by pojawić się na miejscu. Opieramy się na informacji od czytelniczki, świadka wydarzenia – komenderuje Paweł.

I w ciągu dziesięciu minut powstaje sześć historii z ptakami wywianymi z gniazda. Tytuły mniej lub bardziej odważne, nagłówki mające zachęcić do czytania. Na tablicy wypisujemy wszystkie tytuły. Wybieramy najlepszy: Służby postawione na nogi. Halny zaatakował pisklęta.

Do internetu pasuje idealnie, choć w wydaniu papierowym na pewno byśmy go skrócili. Nie nasz styl. Inicjały Krzyśka jako współautora pojawiają  się w newsie. – To teraz będę mógł napisać w CV, że publikowałem w Tygodniku Podhalańskim – śmieje się dziennikarz z Kutna.

Szukam Raju

Nie chcemy pouczać i dawać rad. Nie o to chodzi. Zależy mi bardziej na tym, by nasze spotkania w redakcjach były swoistym katalizatorem dobrych pomysłów, idei, sposobów na rozwój. Jak w Kutnie. Stąd burza mózgów, wiele ćwiczeń, inscenizacji. I podrzucania pomysłów przez nas samych. Paweł w wolnym czasie po szkoleniu wsiadł na rower, który wiózł pieczołowicie  przez pół Polski w bagażniku swego peugeota. Pojechał przed siebie. Trafił do Raju. Prawdziwego i przez duże “R”. Choć był to raj maciupeńki. Przysiółek właściwie z kilku domów sklecony. Kto tam mieszka, jak się żyje w Raju? Jak patrzą urzędnicy, gdy mieszkaniec Raju podaje swój adres?

jak pisać
Paweł Pełka prezentuje nowości na www.24tp.pl

Ja sprowokowany hasłem na starej mapie Kutna szukam geograficznego środka nowej Europy, który właśnie ma być w tym mieście. Starszy pan na leżaczku przy fontannie instruuje, że gdzieś za obwodnicą jest nawet okolicznościowa tablica. Nie znajduję. Poza tą w pobliskim Piątku, który leży w geograficznym środku Polski. Podczas dwóch niedawnych wyjazdów do Kutna nie udało mi się znaleźć pępka zjednoczonej Europy. A może unijnoeuropejska tematyka jest już mało trendy? Nie wiem. Może jeszcze uda mi się natrafić na jakiś namacalny ślad, albo przynajmniej wyjaśnienie sposobu myślenia i obliczania  miejsca, gdzie przecinają się europejskie osie? A może ktoś coś wie na ten temat? Napiszcie w komentarzach.

Multimedia i internet to przyszłość

To część druga projektu pod hasłem Multimedialny reporter realizowanego przez Akademię Medialną Tygodnika Podhalańskiego dla Gazety Lokalnej Kutna i Regionu. W szkoleniu dziennikarskim mieliśmy położyć nacisk na multimedia i internet. Stąd tym razem pojechaliśmy we dwóch – razem z  Pawłem Pełką, wicenaczelnym Tygodnika Podhalańskiego odpowiedzialnym za stronę 24tp.pl. Jaki będzie efekt? To się dopiero okaże.

Przed tygodniem z Zosią Szwajnos prowadziliśmy zajęcia dla grafików składających gazetę. Teraz najważniejsze, by obie strony usiadły razem i obmyśliły plan działań korzystając z wniosków, które opracowywaliśmy razem.

Jeśli wydajesz gazetę, jesteś zainteresowany tematyką – zaproś nas, chętnie przyjedziemy. Zapraszam do kontaktu:

szkolimy@medialnie.info

jak pisać
Jedno z ulubionych ćwiczeń – wywiady.

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.