Gdzie szukać archiwalnych zdjęć

gdzie szukać archiwalnych zdjęć

Odzyskanie Niepodległości, przedwojenne Zakopane, wermacht w okopach i dziennikarze w Hotelu Grand. Gdzie szukać archiwalnych zdjęć? W Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Dla dziennikarza zajmującego się tematyką historyczną to prawdziwy skarb. Tysiące archiwalnych zdjęć do pobrania jednym kliknięciem. Legalnie, za darmo i w dobrej rozdzielczości.

Wszystko odbywa się nie tylko wygodnie ale i łatwo. Siedząc w zaciszu domowym czy przy redakcyjnym komputerze wystarczy wejść stronę Narodowego Archiwum Cyfrowego szukajwarchiwach.gov.pl 

Potem już będzie łatwo – wystarczy wpisać hasło w okienku wyszukiwarki. I przeglądać. Gdy znajdziesz to właściwe zdjęcie można je zapisać w ulubionych lub pobrać. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i otworzyć w nowej karcie, a potem zapisać na dysku.

Gdzie szukać archiwalnych zdjęć. Bal w przededniu katastrofy

gdzie szukać archiwalnych zdjęć
Wycieczka Syndykatu Dziennikarzy Polskich w Bogumińskiej Fabryce Gwoździ i Drutu.

W Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie na odkrycie czeka 16 milionów zdjęć. Część to archiwum dziedziczone po przedwojennym Ilustrowanym Kurierze Codziennym. To 190 tys. fotografii. Niektóre wprawna ręka edytora podretuszowała specjalnie do druku.  Część archiwum zbiór nieudostępniany. To zbiory dawnej CAF – Centralnej Agencji Fotograficznej, która została wchłonięta przez Polską Agencję Prasową. By wykorzystać, trzeba najpierw zwrócić się do PAP i wykupić prawa. Jest jeszcze spora część zdjęć Wydawnictwa Prasowego Kraków – Warszawa czyli niemieckiej propagandowej gadzinówki z czasów okupacji. Jak ktoś potrzebuje zdjęć wodzów Rzeszy czy żołnierzy wermachtu w okopach to ma tu w czym wybierać.

Choć zdygitalizowana została wciąż jedynie część potężnych zbiorów – wystarczy wpisać w przeglądarce np. hasło “Zakopane”, by pokazało się ponad 3 tys. wyników. Z Nowego Targu jest 276 zdjęć.

Z Rabki można znaleźć 393 cyfrowe fotografie. Są choćby fotografie z zawodów Polska – Stany Zjednoczone w Rabce i Ralph Flanagan, amerykański zawodnik w wodzie. Jest i zdjęcie samego odkrytego basenu z drewnianym zapleczem, który w latach świetności wygląda dużo okazalej niż dziś. Są też zawody w skokach narciarskich rozgrywanych na nieistniejącej skoczni na stokach Grzebienia w 1933 roku.

Gdzie szukać archiwalnych zdjęć
Grupa uczestników balu. Widoczni m.in.: redaktor Ludwik Rubel z żoną Marią, pani Carlotta Bologna-Biegańska, dziennikarz Juliusz Mieroszewski z żoną, publicysta Ksawery Pruszyński z żoną oraz prof. W

Wpisując do wyszukiwarki hasło “prasa” znajdziemy 1970 wyników – jak choćby Wycieczka Syndykatu Dziennikarzy Polskich w Bogumińskiej Fabryce Gwoździ i Drutu w 1939 roku. Grupa reporterów z zaciekawieniem pochyla się nad maszyną. Gospodarska wizyta oficjela czy próba przedstawienia realiów silnego kraju na kilka miesięcy zanim wybuchnie wojna? Na innej fotografii z lutego 1939 roku widzimy bal Syndykatu Dziennikarzy Krakowskich w Hotelu Grand. Jakby nikt nie przeczuwał rozmiarów katastrofy, która właśnie nadciąga.

Szukasz zdjęć na rocznicę odzyskania niepodległości? W  zbiorach jest 68 zdjęć pod hasłem Legiony Piłsudskiego. Jest też bogaty katalog zdjęć z okresu II Rzeczpospolitej. Jest w czym wybierać.

Możesz liczyć na pomoc fachowca

Katarzyna Kalisz, kierownik Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC, wyjaśnia procedury. Najlepiej zacząć swe poszukiwania online. Dopiero, gdy nie przynoszą skutku, można poprosić o pomoc.

– Jeśli nie ma tego online – warto zadzwonić, zapytać, czy materiał o danej tematyce będzie w archiwum, żeby nie przyjeżdżać na próżno. Jest wiele rzeczy niedostępnych online z różnych powodów – wiele jeszcze nie zostało zdygitalizowanych, inne są chronione, jak archiwum CAF, autorskimi prawami majątkowymi. Wówczas trzeba przyjechać, przejrzeć materiał na miejscu – podkreśla.

Gdzie szukać archiwalnych zdjęć
Do zdygitalizowania milionów zdjęć w NAC niezbędni są świetni fachowcy i wysokiej klasy aparatura.

Gdy archiwiści dostaną prośbę o kwerendę, zaczynają przeszukiwanie zdjęć pod różnym kątem – np. turystyki, rzemiosła, architektury czy sportu. Często ktoś szuka zdjęć na własny użytek bądź proponuje współpracę. Tak jak w Zakopanem, gdzie niedawno stanął fotoplastikon ze zdjęciami zimowymi Henryka Poddębskiego wyszukanymi w NAC.

Bywa też, że ktoś szuka krewnych i ich akt metrykalnych. Takich archiwaliów fizycznie tu nie ma, ale warto zajrzeć na portal www.szukajwarchiwach.gov.pl. Jego administratorem jest NAC, a obejmuje on dokumenty znajdujące się w sieci archiwów państwowych Jest tam dostępnych 28 milionów skanów wraz z opisami.

Zbiory Narodowego Archiwum Państwowego to nieopisana pomoc nie tylko dla dziennikarzy. Pytanie gdzie szukać archiwalnych zdjęć nurtuje też blogerów i wszystkich, pasjonują się nie tak bardzo odległymi dziejami. Co oczywiste, korzystają z niego historycy, a wydaje się, że to także fantastyczne narzędzie dla nauczycieli i uczniów szkół każdego stopnia. Zamiast szukać gazet by znaleźć tę samą co zawsze ilustrację do wycięcia na szkolną gazetkę czy do prezentacji – lepiej kliknąć myszka i przenieść się do NAC. Warto.

Przeczytaj też: Wizerunek – ochrona i prawne dylematy

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.