Odzież reklamowa – jak zrobić, żeby wyglądała dobrze?

Gadżety reklamowe to nie tylko kubki, smycze czy długopisy z logiem naszej firmy, ale także – coraz częściej – różne elementy garderoby, które możemy wykorzystać zarówno dla naszych pracowników, jak i rozdając je klientom w ramach gratisu do zamówienia. Aby takie działanie miało sens i przyniosło zamierzony efekt musimy zadbać o kilka czynników, które uczynią nasze firmowe koszulki, bluzy i inne ubrania atrakcyjnymi wizualnie. Jak się za to zabrać, aby wyszło dobrze? Komu zlecić projekt? Jaki rodzaj druku wybrać i której drukarni zaufać?

1. Czy odzież reklamowa w ogóle ma sens?

2. Jakie elementy garderoby możemy zadrukować?

3. Komu zlecić projekt grafiki?

4. Jaką formę druku wybrać?

5. Po czym poznać rzetelną drukarnię?

Czy odzież reklamowa w ogóle ma sens?

Jest to zazwyczaj pierwsze pytanie, jakie pojawia się w naszej głowie, kiedy ktoś wspomni o odzieży reklamowej. Czy rzeczywiście jest ona skuteczna? Wszystko zależy od tego, jak podejdziemy do zadania – ciekawy, kolorowy i przede wszystkim czytelny nadruk na koszulce czy bluzie zawsze zwróci na siebie uwagę i zostanie doceniony przez oglądającego. Aby tak się stało musimy po pierwsze mieć dobry materiał, na którym drukujemy – a więc wybrać ubrania wykonane z odpowiedniej jakości materiału – a po drugie sam nadruk nie może być słabo wykonany.

Jakie elementy garderoby możemy zadrukować?

Odzieżą firmową czy po prostu unikatową w naszej szafie może być dosłownie wszystko: koszulki, podkoszulki, bluzy, spodenki, czapki, szaliki i tak dalej. Ogranicza nas w zasadzie jedynie nasza wyobraźnia oraz budżet. W przypadku odzieży firmowej, mającej na celu promować daną markę, zwykle wybiera się koszulki lub bluzy, ze względu na ich dużą powierzchnię i umiejscowienie nadruków mniej więcej na wysokości wzroku odbiorcy. Jest to też najbardziej popularny rodzaj ubrania reklamowego, w związku z tym nie zapłacimy zbyt wiele za realizację projektu.

Komu zlecić projekt grafiki?

W przypadku, gdy chcemy umieścić na odzieży jedynie logo, nie musimy zlecać tego nikomu – dobra drukarnia umieści symbol tak, aby wyglądał dobrze w cenie całego projektu. Jeżeli jednak chcemy bardziej rozbudowaną grafikę, dobrze jest podjąć współpracę z agencją reklamową lub grafikiem-freelancerem. Oddając projekt w ręce profesjonalisty mamy pewność, że zostanie on wykonany zgodnie ze sztuką, będzie atrakcyjny wizualnie, a także po prostu nada się do druku bez dalszych poprawek, co przyspieszy termin realizacji całego przedsięwzięcia.

Jaką formę druku wybrać?

Do dyspozycji mamy tak naprawdę dwa warianty. Pierwszym z nich jest sitodruk, będący najbardziej ekonomicznym wariantem umieszczania grafiki na ubraniu. Wykonany w ten sposób nadruk jest trwały, odporny na działanie promieni UV, a także nie spierze się tak łatwo. Ponadto będzie odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na koszt jest to najlepsza opcja druku, jeżeli chcemy wykonać duży nakład ubrań – znacznie obniżymy sobie koszty, jednocześnie nie tracąc na jakości odzieży reklamowej.

Druga opcja to druk cyfrowy. Taka grafika na tkaninie będzie charakteryzowała się wysoką jakością i dokładnością detali, jednak cena za wykonanie jednej sztuki odzieży w tej technice będzie odpowiednio wyższa. Druk cyfrowy polecany jest szczególnie do małych nakładów odzieży reklamowej, kiedy zależy nam na wyjątkowej jakości i jesteśmy skłonni za nią zapłacić.

Po czym poznać rzetelną drukarnię?

Gdy już mamy projekt, wiemy na czym chcemy go zrealizować oraz określiliśmy rodzaj druku, który nas interesuje, przychodzi pora na wybranie drukarni. Aby nasze oczekiwania nie zostały zawiedzione, musimy wybrać mądrze. Dobra, rzetelna drukarnia przede wszystkim z góry określi, czy jest w stanie wykonać nasze zlecenie w założonym terminie. Jeżeli planujemy duży nakład, zwykle wszelkie sugestie, poprawki czy zmiany w nadruku będziemy mieć w cenie: przykładowo w przypadku, gdy chcemy umieścić na tkaninie same logo, osoba realizująca nasze zamówienie zadba, aby było ono w odpowiednim miejscu.

Decydując się na wykonanie odzieży reklamowej musimy mieć świadomość, że ma ona swoją cenę. Z tego względu jeżeli wydaje nam się – lub po prostu widzimy – że cena w danym punkcie jest dużo niższa od innych na rynku, powinniśmy być ostrożni. Może to bowiem oznaczać słabą jakość druku, a co za tym idzie także słabą jakość naszych firmowych ubrań. Jeżeli współpracowaliśmy nad projektem z grafikiem lub agencją dobrze jest zapytać się, czy nie mogą polecić nam dobrej drukarni – często takie kontakty są bezcenne, a my mamy pewność, że efekt końcowy będzie godny uwagi, trwały i zgodny z naszym życzeniem.

Odzież reklamowa to ciekawa forma wyróżnienia z tłumu naszych pracowników lub też docenienia długofalowych klientów. Jeżeli zadbamy o wszelkie etapy przygotowań, od projektu, aż po finalny produkt, na pewno nie zawiedziemy się na jakości, a wykonanie ubrania będziemy w stanie użytkować przez długi czas. Ważne jest to, aby nie dać się ponieść i nie wybierać najtańszej dostępnej oferty na rynku.