Identyfikacja Wizualna Firmy – kluczowe aspekty

identyfikacja wizualna

Dobrze przygotowany projekt identyfikacji wizualnej stanowi podstawę do rozwoju marki przedsiębiorstwa. Z uwagi na pędzący świat marketingu obecnie same logo to za mało, aby móc konkurować z coraz to większą liczbą konkurentów. Firmy zaczynają to dostrzegać, co z perspektywy biznesowej sprowadza nas do konieczności opracowania nowej strategii marki. 

Identyfikacja firm to ważny punkt, od którego każdy wschodzący biznes powinien pomyśleć. Marki ewoluują, stale się ulepszają. Ciągle dochodzą nowe narzędzia komunikacji marketingowej, natomiast jedno jest niezmienne – strategia marki i jej oferowane wartości.

Każdy podstawowy branding określa dokładnie, dla kogo stworzyliśmy produkt czy usługę oraz w jakiej kategorii cenowej będzie to pozycjonowane.

Projektowanie identyfikacji wizualnej – od czego zacząć?

  1. Bardzo częstym, pomijanym przez agencje brandingowe elementem jest opracowanie założeń strategicznych, które w konsekwencji mają zdywersyfikować nam rynek oraz wskazać, gdzie dana marka ma szansę na swoją ekspansję. 
  2. Po przeanalizowaniu naszego targetu rozpoczynamy projektowanie koncepcji logo – w kilku przykładach, w których każdy z nich powinien pokazywać inne możliwości w kontekście działań rynkowych.
  3. Wybieramy jeden kierunek prac, przedstawionych przy koncepcji znaku marki.
  4. Projektujemy elementy identyfikacji wizualnej tj. wizytówki, papier firmowy, teczki i foldery, layout strony internetowej, szablony do prezentacji oraz social media, oraz wszelkie inne potrzebne nośniki.

Identyfikacja Wizualna Firmy – komu zlecić?

W internecie można znaleźć bardzo dużo ofert związanych z projektowaniem graficznym. Naszym zadaniem będzie zweryfikowanie, komu powinniśmy zlecić zaprojektowanie marki tak, aby finalnie projekt cieszył się uznaniem na rynku. Możemy rozróżnić dwie główne grupy ofertowe tj. freelancerzy oraz agencje brandingowe. Czym się różnią?

Freelancerzy mogą mieć znacznie niższe stawki. Bardzo często prace projektowe mogą kosztować do kilku tysięcy złotych za stworzenie projektu. Pomimo tego, że identyfikacja wizualna firmy nie opiera się wyłącznie na kwestiach graficznych, jest to traktowane przez wielu jako ładny obrazek. Częstym minusem pracy z pojedynczymi grafikami jest to, że skupiają się wyłącznie na walorach wizualnych, bez argumentacji merytorycznej oraz wcześniej opracowanej strategii na pozycjonowanie marki.

W przypadku agencji brandingowych sprawa wygląda nieco odmiennie. Bardzo często właścicielami są osoby zajmujące się od wielu lat profesjonalnym brandingiem, zatrudniające obecnie projektantów i architektów do tego, aby cały czas realizować projekty w najwyższej jakości. W porównaniu do freelancerów jest jeden minus – stawki projektowe rozpoczynają się od kilkunastu tysięcy złotych za wykonanie tego typu projektów.

Identyfikacja Wizualna marki = Twój wizerunek

Jeśli chcesz zawalczyć o nowe rynki dla swojej firmy, rozważ zatrudnienie specjalistów od brandingu, którzy pomogą zbudować ci profesjonalną markę. Bądź konsekwentny także w działaniach marketingu internetowego. Wybierz swój target, opisz cele oraz sukcesywnie dostarczaj dobrej jakości treści dla Twojej marki, a zobaczysz, że zwróci Ci się to z nawiązką.