Kampanie SEM a pozycjonowanie SEO dla sklepu internetowego

Kampanie Google Ads, linki sponsorowane, pozycjonowanie organiczne to różne metody, które mają się przysłużyć poprawie wyników wyszukiwania twojego sklepu w Google. Które rozwiązanie jest najlepsze? Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Kampanie SEM – dla kogo?
Z kampanii linków sponsorowanych korzysta się przede wszystkim po to, by błyskawicznie poprawić wyniki wyszukiwania w Google. Jest to metoda znacznie szybsza niż pozycjonowanie organiczne, na które trzeba przeznaczyć zdecydowanie więcej czasu. W przypadku tradycyjnych działań marketingowych bardzo często liczy się czas osiągnięcia wymiernego efekt. Kampanie reklamowe Ads są przede wszystkim dla osób, które szybko i sprawnie chcą dotrzeć do sprecyzowanej grupy odbiorców i zrealizować założone cele biznesowe.
Czym jest Search Engine Marketing?
Reklama Google Ads to przede wszystkim rozwiązanie realizowane w wyszukiwarce Google. Działania SEM opierają się przede wszystkim na kampaniach linków sponsorowanych i reklamach produktowych. W ramach sieci partnerskiej Google reklama sklepu internetowego jest wyświetlana przy określonych zapytaniach w wyszukiwarce. Kampania SEM może dotyczyć także stron i aplikacji partnerów Google. Najczęściej mowa o działaniach w formie kampanii PPC (Pay Per Click). Oznacza to, że za reklamę płacisz, dopiero gdy ktoś na nią kliknie. Kampanie PPC mają więc bardzo przejrzysty system rozliczeń. Działania SEM cechują się bardzo wymiernym efektem, który widać już kilka godzin po tym, jak uruchomione zostanie wyświetlanie reklam.
Co to jest pozycjonowanie stron? Na czym polega Search Engine Optimization
Działania marketingowe w wyszukiwarkach internetowych mogą przyjąć jednak zupełnie inną formę. Zamiast reklamy Google możesz postawić na marketing internetowy oparty przede wszystkim o działania SEO dla sklepu internetowego. Polegają one w dużej mierze na content marketingu, który pozwala uzyskiwać znacznie lepsze pozycje w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Płatne kampanie są oczywiście znacznie szybsze, jeśli chodzi o osiągnięty efekt, natomiast jeśli zależy ci na tym, aby uzyskać w miarę stabilną pozycję w Google, warto pomyśleć o szeroko zakrojonym pozycjonowaniu. Chodzi tutaj przede wszystkim dostosowanie strony do wymogów aktualnie obowiązującego algorytmu Google. Ocenianiu i indeksowaniu przez roboty Google podlegają na przykład:
- optymalizacja danych witryny,
- szybkość ładowania strony,
- przyjazność dla użytkownika stosowanych adresów URL,
- pełność meta danych,
- odpowiednie nasycenie strony i jej podstron, opisu produktów, kategorii frazami kluczowymi,
- przygotowanie treści edukacyjnych w oparciu o odpowiednie frazy kluczowe.
Ponadto, dla wyników wyszukiwania znaczenie ma to, czy adres strony internetowej lub konkretnej podstrony jest umieszczany na wizytówkach, w katalogach biznesowych. Niemałe znaczenie mają także działania szeroko zakrojonego linkbuildingu, który także znajduje odzwierciedlenie w wynikach wyszukiwania Google. Chodzi tutaj o mieszanie tekstów z odpowiednimi linkami do strony internetowej na blogach, stronach partnerów, w serwisach tematycznych, social mediach czy forach.
Dla pozycjonowania niemałe znaczenie ma także sama struktura strony, odpowiedni landing page, wydzielona część edukacyjna, blogowa z merytorycznymi materiałami przygotowanymi jednak zgonie z wymogami SEO.
Co jest lepszym rozwiązaniem?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, że kampanie SEM lub pozycjonowanie to lepsze rozwiązanie. Są to dwa zupełnie inne modele działań marketingowych, które najlepiej stosować komplementarnie. Dzięki takiemu podejściu można naprawę znacząco poprawić wyniki wyszukiwania strony sklepu. Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że na pytanie pozycjonowanie czy Google Ads w różnych momentach biznesowych możemy odpowiadać odmiennie. W konkretnym momencie i dla określonych celów biznesowych potrzebna może się okazać przede wszystkim kampania SEO. Dla innych założeń najbardziej istotne może być pozycjonowanie. Warto więc znać wady i zależy obu rozwiązań.
Zalety pozycjonowanie to:
- możliwość samodzielnego prowadzenia skutecznych działań poprzez blog, profil linkowy, optymalizację strony; oczywiście z pomocą może przyjść agencja SEO, natomiast na początek można także wdrażać działania samodzielnie;
- stały wzrost widoczności i ruchu — im lepsza pozycja w Google, tym więcej wejść na stronę, większy ruch, przekładający się na wyniki biznesowe;
- długotrwałość efektów pozycjonowania,
- zwrot z inwestycji (np. zatrudnienie osoby od SEO lub wynajęcie agencji).
Wady to przede wszystkim dynamicznie zmieniające się algorytmy, konieczność stałego śledzenia trendów, a także brak jednoznaczne pewności mimo zoptymalizowanej strony, treści i linków. Na efekty pozycjonowania trzeba także długo czekać.
Jeśli chodzi o kampanie SEM to zalety to:
- błyskawiczna poprawa widoczności w sieci,
- szybsze efekty niż w przypadku pozycjonowania,
- zwiększenie ruchu na stronie, dotarcie o precyzyjnie wyznaczonej grupy,
- elastyczne zarządzanie budżetem,
- szczegółowe statystyki pozwalające precyzyjniej zarządzać kampanią.
Wady to z kolei konieczność opłacenia każdego wejścia na stronę z reklamy bez gwarancji konwersji. Wyższe koszty działań, szczególnie w przypadku bardzo konkurencyjnych branż.