Mailing czyli jak przywiązać klienta

Jak przywiązać klienta

Jak przywiązać klienta to pytanie, które najczęściej zadają lokalni marketingowcy i nie tylko. Na tapetę bierzemy systemy mailingowe.

Mailing to nie tylko sposób na szybkie  wysyłania informacji, ale maszyna, którą można ustawić w redakcyjnym biurze reklamy.

To nie był ekspercki wykład – każdy musi sobie sam dostosować mechanizm na własne potrzeby.

Systemy mailingowe są różne, ale ponieważ sam z niego korzystam – skupiam się na GetResponse.

Mamy pełne notesy telefonów i maili do klientów. Mnóstwo kontaktów. Pytanie tylko czy potrafimy z nich efektywnie korzystać. Szczególnie w  momencie, gdy każdy ruch paraliżują przepisy o ochronie danych osobowych.

Oczywiście nikt nam nie  zabroni telefonować do osób, które nam udostępniły numer. Ale obdzwanianie kilkuset klientów, by zaproponować reklamę, współpracę w  akcji czy najprostszą zniżkę jest już problematyczne.

Pomocą są systemy mailingowe.

Pozyskaj klienta czyli formularz zapisu

Przygotowujemy nowy formularz – wystarczy czysty szablon. Zapisz się, by otrzymać 5% rabat.  Po co? Tworzymy bazę klientów, która będziemy mogli wykorzystać. Legalną, zgodną z prawem, z której w każdej chwili można się wypisać. Ramkę możemy wstawić na naszej stronie internetowej.  Ale po co?

Jak przywiązać klienta? Podążaj za mną

Choćby po to, by podać krótką informacje o naszej działalności. Autoresponder to system pozwalający wysłać kilka lub więcej informacji choćby każdemu, kto się zapisze – w odstępach czasu, jakie chcemy. Może to być dzień po dniu, co tydzień – jak kto chce. Wystarczy krótki poradnik – co da Ci reklama w mojej gazecie. Pierwsza wiadomość – powitalna, a w niej standardowa informacja o nakładzie, zasięgu, czytelnikach. Jeśli mamy jakieś statystyki to tym lepiej.  W kolejnym odcinku możemy napisać jak powstaje reklama – od momentu podpisania umowy, opracowania wzoru, wyboru miejsca na stronie, składu, aż do gotowej wersji. Możemy dodać ciekawe przykłady reklam jakie zamieszczaliśmy. Następna część – co ponadto: reklama w Internecie, ogłoszenia drobne, medyczne, dodatki tematyczne itp. Chodzi o to, by klient z jednej strony miał przekonanie, że dostaje coś za darmo – tylko za to, że się zapisał, a z drugiej, by widział, że jest traktowany poważnie. Ważne, by nie zamęczyć klienta, więc wszystko w miarę rozsądku. Nie zamęczajmy go autorsponderem przez miesiąc dwa razy dziennie, bo nie wytrzyma. I po prostu się  wypisze. Raz na zawsze.

Mam coś ekstra dla ciebie czyli newsletter

Jak przywiązać klienta? Od okazjonalnych wiadomości mamy newsletter. To możliwość wysyłania np. informacji o promocjach (kto ich nie lubi!) Warto więc dopieszczać w ten sposób stałych klientów jednocześnie przypominając im o naszej ofercie. Jeśli przygotowujemy dodatek – zapraszamy stałych klientów przy okazji dodając informację o zniżkach. Robimy jakąś akcję w gazecie (niekoniecznie dla reklamodawców). Można dokładać cotygodniową zajawkę nowego numeru, przegląd najciekawszych tekstów.

Plusem całego rozwiązania jest dostęp do dużej bazy szablonów, gotowych zdjęć, a przede wszystkim systemu, który nie wymaga pomocy informatyka.  A prawo?

Tworzenie bazy wymaga zgłoszenia do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.  Jednak z drugiej strony nie musimy martwić się wymaganym zabezpieczeniem bazy danych na własnych serwerach. Dopóki jest ona tylko na GetResponse to on odpowiada za bezpieczeństwo. A ci, którzy chcieliby dokładniej zgłębić obowiązujące przepisy tu znajdą krótkie ich streszczenie.

Na ile system będzie przydatny? Wszytko zależy od ciebie. Możesz wypróbować go przez miesiąc za darmo, później stawki zaczynają się od 50 zł.

Author : Józef Figura

Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego i trener, właściciel firmy szkoleniowej Warsztat Medialny. Prowadzi warsztaty dla dziennikarzy, pracowników mediów, ale także zajęcia dla studentów oraz uczniów. Właściciel sklepu internetowego ze sprzętem przydatnymi w dziennikarstwie i nie tylko.