Na czym polega reklama displayowa?

Coraz większe nasycenie sieci reklamowej komunikatami sprawia, że specjaliści zajmujący się tworzeniem reklam nieustannie muszą poszukiwać nowych sposobów na dotarcie do swoich odbiorców.

W większości przypadków najlepsze rezultaty osiąga się wykorzystując w obrębie jednej kampanii różne kanały. Reklama displayowa staje się wówczas ważnym elementem takiego przedsięwzięcia. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest, jak wygląda i jakie cele projektu wspiera.

1. Reklama displayowa – co to jest?

2. Jakie formaty mogą mieć reklamy displayowe?

3. Najważniejsze zalety reklam displayowych

Gdzie może znaleźć się reklama displayowa? Takie komunikaty wyświetlane są w wielu różnych miejscach, przede wszystkim w sieci reklamowej Google, w sieciach społecznościowych czy poczcie Gmail. W przypadku reklam displayowych w formie wideo dostępny jest także YouTube.

Reklama displayowa – co to jest?

Czym właściwie są reklamy displayowe? Pod tym określeniem ukrywają się internetowe reklamy graficzne, które łączą obraz, treść oraz przekierowanie do konkretnej witryny internetowej podlinkowanej w komunikacie. Wyróżniamy kilka wariantów takiego przekazu – zgodnie z zasadniczym podziałem wyróżniamy:

  • dynamiczne reklamy displayowe (HTML5),
  • statyczne reklamy displayowe, najczęściej w pliku .jpg.

Reklamy display mogą być wykorzystywane w tradycyjnej formie, jako pierwotny przekaz reklamowy, albo też w kampaniach retargetingowych, w formie zachęty do powrotu na odwiedzoną wcześniej stronę, na przykład do porzuconego koszyka zakupowego.

Jakie formaty mogą mieć reklamy displayowe?

W zależności od tego, czy reklama display jest wyświetlana w mediach społecznościowych czy też miejscem jej prezentacji jest sieć reklamowa Google, do wyboru mamy kilka różnych formatów. Poniżej znajdziesz charakterystykę tych najskuteczniejszych i, co za tym idzie, najczęściej wykorzystywanych.

  • Banery reklamowe

Najczęściej wyświetlany w górnej części witryny internetowej.

  • Reklamy pełnoekranowe

Wyświetla się po prostu jako strona internetowa pojawiająca się w chwili przekierowania na witrynę docelową.

  • Tradycyjne reklamy graficzne

Składają się przede wszystkim z obrazu, ewentualnie obrazu połączonego z tekstem. Miejscem wyświetlania reklam graficznych są różnego rodzaju witryny internetowe.

  • Reklamy wideo

To reklamy wyświetlane jako filmy umieszczone pomiędzy materiałami w mediach społecznościowych.

  • Elastyczne reklamy displayowe

Oparte na wielu zróżnicowanych nagłówkach tekstowych, opisach i obrazach, których są dopasowywane w różnych kombinacjach przez algorytmy, w zależności od określonej grupy odbiorców.

  • Reklamy natywne

Projektowane i umieszczane w stylu identycznym, co styl konkretnej witryny internetowej, serwisu lub poczty e-mail. Wyświetla się je jako treści promowane lub polecane, ale zazwyczaj nie różnią się od zwykłych treści czy wiadomości.

  • Reklamy Discovery

To wariant reklam natywnych, bazujący na systemach uczących się zachowań użytkownika i dopasowujących odpowiedni format i komunikat w taki sposób, by zwiększyć jego skuteczność.

Najważniejsze zalety reklam displayowych

Reklamy displayowe wykorzystuje się jako odpowiedź na konkretną potrzebę odbiorców. Właśnie dlatego są one obdarzone kilkoma istotnymi cechami.

Najważniejsze zalety reklamy displayowej to przede wszystkim jej atrakcyjny wygląd. Ograniczenia w tym przypadku w zasadzie nie istnieją, a formę i styl przekazu należy dopasować wyłącznie do serwisu i jego możliwości technologicznych. Reklamy tego typu przyciągają wzrok i oswajają odbiorcę z marką.