Pozycjonowanie fraz sezonowych

pozycjonowanie

W trakcie całego roku jest kilka okresów, kiedy rynek szaleje i wszyscy nastawiają się na promocję produktów z nimi związanych. Jaką strategię przyjąć na pozycjonowanie fraz sezonowych?

W naszym kraju są to oczywiście przede wszystkim święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, Święto Zmarłych, Walentynki, a także w coraz większym stopniu Halloween, czy Black Friday. Niestety często, szczególnie w przypadku mniejszych firm, niebędących częścią większej sieci, oferta na takie wydarzenia przygotowywana jest na kolanie – zdecydowanie zbyt szybko i zbyt późno, bez większej strategii. Na kilka dni przed danym wydarzeniem przedsiębiorcy „budzą się” i dochodzi do nich, że warto użyć do promocji także Internetu. Ponownie muszę użyć słowa „niestety” – ale wymaga się wtedy cudów od pozycjonerów – fraza ma być w top 10, a najlepiej na pierwszym miejscu. Przecież do Świąt został jeszcze tydzień… Przecież zostało jeszcze dużo czasu… Nie jest to dużo czasu w przypadku pozycjonowania strony. Nie licz w takim wypadku na to, że Twoje spóźnienie pozwoli na osiągnięcie sukcesu. Jak więc postępować z frazami sezonowymi? Kiedy je pozycjonować, a kiedy lepiej odpuścić i użyć np. Google AdWords?

Pozycjonowanie wymaga wnikliwej analizy

Należałoby zagłębić się trochę w to, czym tak naprawdę jest pozycjonowanie, a jest ono procesem, nie jednorazową czynnością. Wskazane jest, aby pozycjonować się nawet przez cały czas. Nie powinieneś więc oczekiwać wyników po kilku dniach. Pozycjonowanie wymaga wnikliwej analizy Twojej strony, jej optymalizacji, rozpowszechniania linków do niej, przygotowania odpowiednich treści, tworzenia zaplecza, a zależy jeszcze choćby od takich czynników, jak wiek strony. Jak łatwo się już po wymienionych kwestiach domyślić, nie może być to krótkotrwałe, kiedy nawet nie na wszystkie czynniki Ty, czy pozycjoner macie wpływ. Jeśli działania pozycjonerskie prowadzone są odpowiednio, to wyniki przyjdą, należy jednak po prostu czekać… A Ty przecież nie masz na to czasu. Co wtedy?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem, gdy spóźnisz się z sezonowym pozycjonowaniem i ofertą, będzie wybór reklamy, a więc Google AdWords. Tutaj możesz liczyć na natychmiastowy efekt i odzew klientów. Wejścia w Twoje linki będą oczywiście płatne, lecz przy dobrze dopasowanej ofercie i kampanii, inwestycja jak najbardziej zwróci się. Możesz też promować konkretne produkty, jakie przygotowałeś na nadchodzącą okazję, np. poprzez kampanię produktową. Od specjalisty AdWords możesz jak najbardziej oczekiwać szybkich działań i konkretnych efektów w krótkim czasie, w przeciwieństwie do pozycjonera.

Kiedy pozycjonować frazy sezonowe

Jak więc ma się sprawa z pozycjonowaniem fraz sezonowych? Czy należy je całkowicie przekreślić? Oczywiście nie, jak najbardziej można je pozycjonować, lecz w określonych okolicznościach. Jeśli pozycjonujesz stronę przez cały czas, dodanie kilku fraz sezonowych nie będzie problemem. Wtedy będą one jednak pozycjonowane również przez cały czas, tak jak pozostałe słowa kluczowe. W ten sposób jak najbardziej można osiągnąć dobry wynik. Pomyśl więc o pozycjonowaniu fraz sezonowych nawet na tydzień przed świętami, ale myśląc o nich w perspektywie kolejnego roku. Warto wybrać taką opcję w przypadku fraz związanych z porami roku (np. ubrania, wakacje) lub świętami. Wtedy wystarczy, że w samym sezonie wspomożesz się Google AdWords.

Gdy sprawa dotyczy jednorazowych wydarzeń, festiwali, konferencji itp., to pozycjonowanie może po prostu nie mieć sensu, chyba, że wiadomo o nich powszechnie z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Przykładem na to mogło być choćby Euro 2012, które przyznano nam kilka lat wcześniej. W innych przypadkach właściwsze będą różne formy reklamy. Po co pozycjonować stronę o tegorocznej edycji festiwalu, gdy za kilka miesięcy, wtedy, gdy prawdopodobnie zaczniesz widzieć wyniki pozycjonowania, będziesz myślał już o przyszłorocznej części?

Rozmyślny plan – wymierne efekty

Wniosek z tych rozważań sprowadza się do tego, że nie warto niczego robić w pośpiechu – wszystko powinno być odpowiednio zaplanowane i dobrze przemyślane. Gdy tak postąpisz i dobierzesz właściwe frazy z odpowiednim wyprzedzeniem oraz na wydarzenie sezonowe, na które warto się pozycjonować, to jak najbardziej możesz w dalszej przyszłości osiągnąć dobre wyniki. Gdy natomiast pomyślisz o czymś sezonowym na tydzień przed faktem, to niestety, ale na pozycjonowanie będzie już zupełnie za późno. Rozmyślny plan, także w pozycjonowaniu fraz sezonowych, może przynieść wymierne efekty – o tym powinieneś zawsze pamiętać.