Dupa u Wrót Małopolski

Jeśli przeczytać wspak podpis autora to dowiemy się, co myśli na temat Małopolskiego Partnerstwa na Rzecz Kształcenia Ustawicznego.
Notka ukazała się w newsletterze rozsyłanym przez portal urzędu marszałkowskiego Wrota Małopolski. Autor podpisał się znamiennym skrótem „apud”. Niby przypadkowy zlepek liter, ale czytając go od końca robi się całkiem swojsko. Inaczej niż po przeczytaniu samej notatki, bo apud specjalizuje się w krystalicznej urzędniczej polszczyźnie. Znajdziemy tu choćby tłumaczenie dlaczego kształcenie ustawiczne jest ważne. Ustawiczne – czyli takie, które trwa przez całe życie. Choć pewnego stylu urzędnik nie wyzbędzie się nigdy.
Jednym z najważniejszych wyzwań, wymienionych w Agendzie oraz w dokumencie strategicznym Perspektywa uczenia się przez całe życie, przyjętym przez Radę Ministrów we wrześniu br., jest koordynacja działań i inicjatyw na rzecz dobrej jakości edukacji osób dorosłych. Wyzwanie to wymaga zaangażowania wielu instytucji, organizacji i partnerów, w tym wielu podmiotów spoza systemu edukacji. Jest przy tym istotne na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym.
Po przeczytaniu tego po raz ósmy dochodzę do wniosku, że najważniejsze nie jest tyle uczenie się ale zapamiętanie w jakich dokumentach rada ministrów zapisała potrzebę koordynacji.
A koordynować jest co, bo w końcu w Małopolsce – jak pisze apud – jest 126 instytucji rynku pracy i szkoleń. Dlatego trzeba było powołać Małopolskie Partnerstwo na Rzecz Kształcenia Ustawicznego. Po co? Oczywiście, by upowszechniać ideę uczenia przez całe życie. Upowszechnianie widać przebiega tak skutecznie, że dostrzegła je tak kancelaria prezydenta jak i ministerstwo edukacji. Dostrzegły i pochyliły się troskliwie zgodnie uznając je za przykład dobrej praktyki. Stąd konieczne okazało się zorganizowanie osobnego seminarium pokazującego jak ważna jest ta dobra praktyka.
Dlatego czytamy dalej:
W ramach planowanego seminarium zaprezentowane zostaną doświadczenia koordynacji edukacji i uczenia się dorosłych w Małopolsce, a podczas warsztatów powstaną wspólnie rekomendacje dotyczące wdrożenia tych rozwiązań w innych regionach Polski oraz na poziomie krajowym.
|