Jak zrobić audyt SEO samemu?

audyt SEO

Obecnie duża część życia – także tego zawodowego – toczy się w Internecie. Z tego powodu warto zadbać o to, by nasza strona czy witryna internetowa była miejscem najbardziej przyjaznym dla użytkownika. Bardzo ważne jest też to, by była widoczna – jeśli wyszukiwarki jej nie widzą, nie będą jej widzieć także użytkownicy. W zwiększeniu atrakcyjności strony internetowej pomoże audyt SEO. To złożony, wieloetapowy proces, który ma na celu wyłapanie wszelkich ewentualnych błędów, problemów, a także zrozumienie istoty działania strony i doborze odpowiednich działań do polepszenia strony, by była indeksowana wyżej i chętniej odwiedzana przez ludzi. Jak zrobić audyt SEO, by być zadowolonym z osiąganych wyników?

  1. Audyt SEO – co to?
  2. Jak zrobić audyt SEO samemu?
  3. Wybór narzędzi
  4. Indeksacja
  5. Optymalizacja
  6. Treści
  7. Architektura serwisu
  8. Błędy techniczne

Co to jest audyt SEO?

Jak zrobić audyt SEO? Żeby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw wyjaśnić, czym dokładnie jest ten audyt SEO. To po prostu proces, którego rezultatem jest kompletna lista uwag, porad i zaleceń dotyczących konkretnej strony internetowej. Z efektów tej pracy korzystają potem wszyscy, którzy pracują z daną stroną internetową – od redaktorów, którzy dbają o tworzenie treści w oparciu o SEO, po programistów, którzy dbają o stan strony od poziomu jej kodu. Więcej informacji  na temat SEO i jak zacząć się tym zajmować dostarczy ci Zgredopedia – zajrzyj tam, jeśli potrzebujesz miejsca, w którym klarownie opisane są wszystkie kwestie związane z SEO i pragniesz przeprowadzenia krok po kroku przez procesy z nim związane lub zależy ci na uzupełnieniu i uaktualnieniu własnej wiedzy z zakresu tej dziedziny.

Jak zrobić audyt SEO samodzielnie?

Doskonałym źródłem informacji na temat SEO będzie dla ciebie strona zgred.pl – to prawdziwe kompendium wiedzy na temat szeroko pojmowanego SEO i warto ją znać, jeśli interesujesz się tym tematem na poważnie. Jak jednak zrobić audyt SEO samodzielnie? To może wydawać się bardzo skomplikowane, ale jeśli masz czas i siły na naukę, a przy tym nie poddajesz się szybko, możesz się tego nauczyć w stopniu wystarczającym o dbanie o własną stronę internetową. Od czego zacząć? 

Narzędzia

Do każdej pracy potrzebne są odpowiednie narzędzia, audyt SEO nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Do zrobienia audytu SEO przydadzą ci się rozmaite narzędzia SEO. 2 najważniejsze z nich to Google Search Console i Google Analytics. Istnieją jeszcze inne narzędzia tego typu, ale te 2 są najważniejsze w tym procesie, dlatego nie zaczynaj pracy bez nich.

Indeksacja serwisu

Pod indeksacją serwisu rozumie się po prostu sprawdzenie, czy strona jest widoczna w danej wyszukiwarce. Sprawdza się to poprzez sprawdzenie za pośrednictwem na przykład polecenia „site”, sprawdzenie efektów tej komendy, weryfikację liczby docelowych stron w Google Analytics. Można też po prostu wpisać nazwę domeny w wyszukiwarkę i zobaczyć jakie wyniki się pojawiają i na której stronie jest interesująca nas strona. Teraz  należy też sprawdzić jak to wygląda w przypadku wersji mobilnej danej strony, a także zweryfikować cache dla podstron w obrębie wyszukiwarki.

Optymalizacja onsite

Optymalizacja onsite pomaga z kolei ustalić na co należy zwrócić szczególną uwagę, by serwis indeksował się jak najlepiej. Polega na sprawdzaniu pod kątem SEO tytułów TITLE i opisów stron, a także sprawdzeniu, w którym miejscu brakuje TITLE lub DESCRIPTION. Sprawdza się też, czy słowa kluczowe znajdują się w nagłówku H1 oraz to, czy adres URL jest skonstruowany tak, by był maksymalnie przyjazny dla wyszukiwarki. Ważny jest też content zawarty na stronie – bez niego optymalizacja jest niepełna, bo wyszukiwarka nie uważa strony za pełnowartościową.

Treści na stronie

Treści mają bardzo istotne znaczenie dla strony www. Pod kątem słów kluczowych i treści jako takich należy zoptymalizować nie tylko stronę główną, ale też podstrony, opisy kategorii i podkategorii, a także strony z opisem usług – wszystkie elementy strony muszą być zoptymalizowane pod względem treści, by całość funkcjonowała dobrze i bez zbędnych problemów. Liczy się nie tylko sama treść, ale też forma, w jakiej została podana – obecność nagłówków, akapitów, wytłuszczeń i wszystkich tych elementów, które sprawiają, że treść nie prezentuje się w jednym bloku tekstu, który trudno jest zauważyć i prawidłowo odczytać. To też miejsce, by sprawdzić, czy strona nie duplikuje treści. Tylko strony z contentem oryginalnym i niepowtarzalnym są dla algorytmów wyszukiwarek tymi wartościowymi.

Architektura serwisu

Parametry architektury serwisu odpowiadają za to, jak zbudowana jest dana strona. Tutaj sprawdza się strukturę strony – czy ma ją poziomą, czy pionową, a także linkowanie i przekierowania. Tych ostatnich nie może być za dużo, by wyszukiwarka nie straciła rozeznania.

Błędy

Audyt SEO ma na celu sprawdzenie też strony pod kątem występowania błędów technicznych, które sprawiają na przykład, że strona działa wolniej niż by mogła lub jest zbyt obciążająca dla wyszukiwarek.